Jasna Góra: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 57: Linia 57:
  
 
===Bibliografia===
 
===Bibliografia===
 +
 
''Alfabet Jana Pawła II 1920-2005'', wyd.Kluszczyński, Kraków 2005.
 
''Alfabet Jana Pawła II 1920-2005'', wyd.Kluszczyński, Kraków 2005.
 +
 
A. Mazurek,'' Ilustrowany Leksykon Wiedzy Religijnej'', Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, Warszawa 2010.
 
A. Mazurek,'' Ilustrowany Leksykon Wiedzy Religijnej'', Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, Warszawa 2010.
  

Wersja z 12:33, 11 wrz 2014

Ten artykuł jest w trakcie tworzenia.

Jasna Góra - to sanktuarium maryjne i klasztor Paulinów. Miejsce te zasłynęło z cudownej obrony przed najazdem wroga podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku i II wojny światowej. W tym również miejscu 26 sierpnia 1956 roku zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst do nich napisał Kardynał Stefan Wyszyński,który był wówczas uwięziony w Komańczy.Obecnie jest to miejsce licznych pielgrzymek. Najwięcej ich przybywa 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Związki z Janem Pawłem II

Ufał bezgranicznie Maryi i nawet w momentach krytycznych wypowiadał słowa:Cały Twój (łac.Totus Tuus). Miejsce te odwiedził sześciokrotnie Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny. Było to w roku:

  • 1979,
  • 1987,
  • 1991,
  • 1997,
  • 1999,

Bywał w nim również wielokrotnie jako zwykły pielgrzym. W 2006 roku na Jasną Górę przybył również Benedykt XVI, który odbywał swą podróż śladami swojego poprzednika.

Jan Paweł II o Jasnej Górze

Tutaj zawsze byliśmy wolni
— Homilia wygłoszona w trakcie pontyfikalnej Mszy św. na Wałach,1979r.


Człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje nadziei. Człowiek na tej polskiej ziemi tak bardzo potrzebuje nadziei. Co to jest nadzieja? Co ona znaczy? Znaczy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (...) Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei.
— 12 czerwca 1987 r.


Nie mogło zabraknąć na szlaku mojej pielgrzymki do Ojczyzny jasnogórskiego sanktuarium. Przyzwyczaiłem się, jak my wszyscy, przychodzić tutaj i przynosić Matce Syna Bożego – Matce naszej – sprawy osobiste i rodzinne, jak również wielkie sprawy narodowe, tak jak to czynili przodkowie przez całe stulecia... Raduję się dzisiaj, że dane mi jest stanąć raz jeszcze na tym świętym miejscu, na tym szczególnym miejscu modlitwy, i spojrzeć z bliska, w jasnogórskie oblicze naszej Matki... Zawierzam macierzyńskiej opiece Pani Jasnogórskiej siebie samego, Kościół, wszystkich moich rodaków, nie wyłączając nikogo. Zawierzam Jej każde polskie serce, każdy dom i każdą rodzinę...
— Światowe Dni Młodzieży w 1991 r.


Jasna Góra jest przecież nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak płyną dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia Narodu w sercu jego Matki i Królowej.



Źródła

Przypisy


Bibliografia

Alfabet Jana Pawła II 1920-2005, wyd.Kluszczyński, Kraków 2005.

A. Mazurek, Ilustrowany Leksykon Wiedzy Religijnej, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, Warszawa 2010.

M. Chaberka (red.),Jan Paweł II.Dzień po dniu, ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005,tom 1,wyd. Biały Kruk, Kraków 2005,

M. Chaberka (red.), Jan Paweł II.Dzień po dniu, ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005,tom 2,wyd. Biały Kruk, Kraków 2005.