Ronald Reagan: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 32: | Linia 32: | ||
{{Cytat box | {{Cytat box | ||
− | |cytat =Prawdziwa, ukryta historia upadku komunizmu rozegrała się umysłach, sercach i duszach milionów ludzi, którzy podjęli ryzyko. do którego zachęcał Jana Paweł II | + | |cytat =Prawdziwa, ukryta historia upadku komunizmu rozegrała się umysłach, sercach i duszach milionów ludzi, którzy podjęli ryzyko. do którego zachęcał Jana Paweł II -''nazywając dobro i zło po imieniu''. |
|źródło =George Weigel, ''Pope 007'', First Things”, January 1997 | |źródło =George Weigel, ''Pope 007'', First Things”, January 1997 | ||
|width = | |width = |
Wersja z 13:24, 5 gru 2013
Ronald Reagan (Ronald Wilson Reagan), (ur. w 1911 w Tampico, zm. w 2004 w Bel Air) - amerykański polityk i mąż stanu, gubernator stanu Kalifornia w latach 1967-1975, 40 prezydent Stanów Zjednoczonych. Sprawował urząd dwukrotnie: od 1980 do 1984 i od 1984 do 1988 roku. Uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców USA w XX wieku.
Spis treści
Życie i poglądy. Kariera polityczna
Pochodził z katolicko-protestanckiej rodziny o korzeniach irlandzko-szkockich. W wieku 10 lat został ochrzczony w Kościele Uczniów Chrystusa, należącym do nurtu prezbiteriańskiego w łonie amerykańskiego protestantyzmu. W 1932 roku ukończył Eureka College w stanie Illinois. Następnie pracował jako radiowy komentator sportowy. W drugiej połowie lat 30. wyjechał do Hollywood, gdzie rozpoczął trwającą prawie 10 lat karierę aktorską. Zagrał w około 20 filmach fabularnych, najczęściej występując w rolach drugoplanowych. Już w czasie pobytu w Hollywood wyróżniał się postawą antykomunistyczną i sceptycznym stosunkiem do modnych w życiu hollywodzkiej society poglądów lewicowych. Na początku lat 50. zbliżył się do Partii Republikańskiej. Wkrótce porzucił aktorstwo filmowe na rzecz kariery telewizyjnej, która jednocześnie umożliwiła mu rozpoczęcie aktywności politycznej[1].
Dwukrotnie żonaty: z Jane Wyman (1940-1949) oraz Nancy Davis (później Reagan) (1952-do śmierci). Miał czworo biologicznych dzieci oraz adoptowanego w pierwszym małżeństwie syna. W latach 50. Reagan został członkiem Kościoła prezbiteriańskiego, do którego należała Nancy Reagan.
Po 8 latach pełnienia funkcji gubernatora Kalifornii, w 1976 roku po raz pierwszy ubiegał się w ramach Partii Republikańskiej o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich. Przegrał ją jednak z urzędującym prezydentem Geraldem Fordem. Nominację udało mu się zdobyć cztery lata później. W wyborach pod koniec 1980 roku pokonał znajdującego się u władzy Jimmiego Cartera z Partii Demokratycznej.
W marcu 1981 roku odniósł rany w zamachu przed jednym z waszyngtońskich hoteli. Komentując zamach, polityk wielokrotnie podkreślał, że zawdzięcza swoje ocalenie interwencji Boga[2].
Dwie kadencje Ronalda Reagana na stanowisku prezydenta USA powszechnie oceniane są jako znaczne wzmocnienie międzynarodowej pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej oraz czas zwycięstwa Zachodu w zimnowojennej rywalizacji z ZSRR. Dzięki temu cieszył się ogromną popularnością w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Reagan dał się również poznać jako przeciwnik przerywania ciąży i wspierania przez państowowe agendy edukacji seksualnej dzieci i młodzieży. W 1983 roku, w 10. rocznicę decyzji Sądu Najwyższego w słynnej sprawie Roe przeciwko Wade, które posłużyła do legalizacji aborcji w prawie federalnym USA, prezydent opublikował bezprecedensowy artykuł radykalnie krytykujący zabijanie nienarodzonych:
W latach 90. wycofał się z czynnego życia publicznego z uwagi na postępującą chorobę Alzheimera.
Relacje Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Powszechnie przyjmuje sie teorię, że zdecydowana walka polityczna Reagana z Imperium Zła (jak nazywał on często Związek Radziecki) obok pontyfikatu Jana Pawła II oraz rządów premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w sposób zdecydowany przyczyniły się do upadku komunizmu[4]. Istotna współtorowość skutecznych działań politycznych prezydenta USA (sankcje gospodarcze wobec ZSRR i krajów bloku wschodniego, ambitny program tzw. wojen gwiezdnych, aktywność militarna Ameryki w różnych regionach świata zagrożonych przez ekspansję komunistyczną) oraz globalne, duchowe i moralne odziaływanie autorytetu papieża-Polaka w latach 80. kierują wielu autorów do sformułowania wniosków o swoistym "sojuszu strategicznym" na linii Waszyngton-Watykan służącemu demontażowi systemu komunistycznego w Europie.
Jednym z pierwszych dziennikarzy stawiających taką tezę był amerykański dziennikarz lewicowy Carl Bernstein, który w 1992 roku w tekście w tygodniku "Time" sugerował zawarcie przez Reagana i Jana Pawła II "tajnego porozumienia" dotyczącego zwalczania wpływów ideologii komunistycznej na całym świecie. Hipotezę autora potwierdzał w tekście Richard V. Allen, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. "Pakt" taki miał zostać zawarty przez papieża i Reagana 7 czerwca 1982 roku, podczas pierwszej wizyty szefa amerykańskiego państwa w Watykanie[5]. Polski publicysta Tomasz Pompowski w książce Armia Boga kontra Imperium Zła, powołując się obok opinii Allena na słowa włoskiego kardynała Pio Laghi, nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie twierdzi z kolei, że o takim porozumieniu można mówić jedynie w sensie symbolicznym, a nie ściśle dyplomatycznym[6]. Hipotezę o tajnym porozumienia Reagana i Jana Pawła II krytykuje znany amerykański myśliciel i badacz pontyfikatu papieskiego George Weigel, przypisując centralną rolę w obaleniu komunizmu religijno-moralnej postawie papieża i oddźwięku, z jakim spotkała się ona w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej:
Ronald Reagan i Jan Paweł II przez cały okres prezydentury utrzymywali stały kontakt dyplomatyczny, oparty głównie na wymianie telegramów i innych form poczty dyplomatycznej oraz regularnych rozmawach telefonicznych. Przy okazji wizyt papieża w USA oraz prezydenta w Watykanie odbyli również cztery spotkania osobiste. Pierwsze z nich miało miejsce w czerwcu 1982 roku podczas oficjalnej wizyty Reagana we Włoszech i Watykanie. Drugie spotkanie miało charakter mniej oficjalny - w 1984 roku wracający z państwowej wizyty w Chinach amerykański prezydent zatrzymał się w Fairbanks na Alasce, gdzie przybył również Jan Paweł II, zatrzymując się w drodze podczas podróży apostolskiej do Korei Południowej, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona oraz Tajlandii. Kolejną okazją do spotkania była ponowna wizyta Reagana we Włoszech i Watykanie w czerwcu 1987 roku, następnie, we wrześniu tego samego roku - pielgrzymka papieża do USA. W jej trakcie, obydwaj przywódcy odbyli długie spotkanie osobiste w Miami na Florydzie [7].
Wiele rozmów Reagana i Jana Pawła II dotyczyło również sytuacji społeczno-politycznej w Polsce pod rządami generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Ronald Reagan do Jana Pawła II
Nie jest to łatwe zadanie , ale zostawiam to naszym narodom odnowionym poczuciem nadziei. Mam nadzieję, że - ponieważ rzadko kiedy udaje się dziś spotkać takiego człowieka jak Wasza Świątobliwość - świat, który ma odwagę i wizję walki z przeciwnościami losu, z uciskiem - jest w stanie z pomocą Bożą budować lepszą przyszłość.
Mimo że działamy w różnych dziedzinach życia mamy z Waszą Świątobliwością wiele wspólnego. Prowadzimy ciepłą i życzliwą korespondencję, której owocem jest również nasze spotkanie, mające dla mnie szczególne znaczenie. Dodam, że wszyscy Amerykanie ciepło wspominają Twoją historyczną podróż do naszych brzegów za oceanem w 1979 roku. Mamy nadzieję, że wkrótce do nas powrócisz, wraz ze swoim ponadczasowym przesłaniem. Nasz naród jest ufundowany na wierze, wierze w zdolności człowieka obdarzonego przez Boga wolnością, na tolerancji, na pokoju i świadomości, że Najwyższa Istota kieruje naszymi codziennymi dążeniami w tym świecie. Nasza narodowa dewiza In God We Trust odzwierciedla tę wiarę.
Jan Paweł II do Ronalda Reagana
Przypisy
- ↑ Hayward, Steven F. (2009). The Age of Reagan: The Conservative Counterrevolution: 1980–1989, s. 635. ISBN 0307453693
- ↑ Kengor, Paul (2004).http://www.catholiceducation.org/articles/catholic_stories/cs0080.html
- ↑ http://www.reagan.org.pl/artykul/aborcja-a-sumienie-narodu
- ↑ Cannon, Lou (1991, 2000). President Reagan: The Role of a Lifetime. New York: PublicAffairs. ISBN 1891620916., s. 314-317
- ↑ http://www.reagan.org.pl/artykul/wspoldzialanie-ale-nie-tajny-pakt
- ↑ tamże
- ↑ http://history.state.gov/departmenthistory/travels/president/reagan-ronald
- ↑ http://www.reagan.utexas.edu/archives/speeches/1982/60782a.htm
- ↑ http://www.reagan.utexas.edu/archives/speeches/1984/50284a.htm
- ↑ http://www.reagan.utexas.edu/archives/speeches/1987/060687a.htm
- ↑ http://www.reagan.utexas.edu/archives/speeches/1987/091087b.htm
- ↑ http://www.reagan.utexas.edu/archives/speeches/1982/60782a.htm
- ↑ http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/1987/september/documents/hf_jp-ii_spe_19870910_reagan-museo_en.html
Bibliografia
- Steven F. Hayward, The Age of Reagan: The Conservative Counterrevolution: 1980–1989, 2009. ISBN 0307453693
- John O`Sullivan, Prezydent, papież, premier. Oni zmienili świat, AMF, 2007, tł. P. Amsterdamski. ISBN 8360532041
- Tomasz Pompowski, Armia Boga kontra Imperium Zła. Duchowa historia upadku komunizmu, Rafael, Kraków, 2011. ISBN 8375692778
Linki zewnętrzne
- Dr Paul Kengor, amerykański politolog o wspólnych dążeniach wolnościowych Jana Pawła II i Ronalda Reagana [dostęp:4.12.2013] jęz. ang.