Ronald Reagan
Ronald Reagan (Ronald Wilson Reagan), (ur. w 1911 w Tampico, zm. 2004 w Bel Air) - amerykański polityk i mąż stanu, gubernator stanu Kalifornia w latach 1967-1975, 40 prezydent Stanów Zjednoczonych. Sprawował urząd dwukrotnie: od 1980 do 1984 i od 1984 do 1988 roku. Uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców USA w XX wieku.
Życie i poglądy. Kariera polityczna
Pochodził z katolicko-protestanckiej rodziny o korzeniach irlandzko-szkockich. W wieku 10 lat został ochrzczony w Kościele Uczniów Chrystusa, należącym do nurtu prezbiteriańskiego w łonie amerykańskiego protestantyzmu. W 1932 roku ukończył Eureka College w stanie Illinois. Następnie pracował jako radiowy komentator sportowy. W drugiej połowie lat 30. odbywał służbę wojskową, a po jej zakończeniu trafił do Hollywood, gdzie rozpoczął trwającą prawie 10 lat karierę aktorską. Zagrał w około 20 filmach sensacyjnych, westernach i thrillerach, najczęściej występując w rolach drugoplanowych. Już w czasie pobytu w Hollywood wyróżniał się postawą antykomunistyczną i sceptycznym stosunkiem do modnych w życiu hollywodzkiej society poglądów lewicowych. W tym czasie określał się jednak jako sympatyk Partii Demokratycznej. Na początku lat 50. zbliża się do Republikanów, z którymi wkrótce związał się na całe życie. Stopniowo porzuca aktorstwo filmowe na rzecz kariery telewizyjnej, która jednocześnie pomaga mu w rozpoczęciu aktywności politycznej[1] .
Dwukrotnie żonaty: z Jane Wyman (1940-1949) oraz Nancy Davis (później Reagan) (1952-do śmierci). Miał czworo biologicznych dzieci (z obydwu związków) oraz adoptowanego w pierwszym małżeństwie syna.
W latach 50. Reagan został członkiem Kościoła prezbiteriańskiego, do którego należała Nancy Reagan.
Po 8 latach pełnienia funkcji gubernatora Kalifornii w 1976 roku po raz pierwszy ubiegał się w ramach Partii Republikańskiej o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich. W wewnątrzpartyjnej rywalizacji silniejszym okazał się jednak urzędujący prezydent Gerald Ford. Nominację udało mu się zdobyć cztery lata później. W wyborach pod koniec 1980 roku pokonał urzędującego [Jimmiego Cartera|Jimmy Carter]] z Partii Demokratycznej. W styczniu 1981 roku podczas tradycyjnej uroczystości na waszyngtońskim Kapitolu został zaprzysiężony na prezydenta USA.
W marcu 1981 roku odniósł rany w zamachu przed jednym z waszyngtońskich hoteli. Do prezydenta strzelał niezrównoważony psychicznie John Hinckley. Jedna z kul utkwiła w klatce piersiowej Reagana, nieopodal serca. Zdrowie i życie przywódcy udało się opanować dzięki niemal natychmiastowej operacji chirurgicznej. Komentując zamach, polityk wielokrotnie podkreślał, że zawdzięcza swoje ocalenie interwencji Boga[2] .
Dwie kadencje Ronalda Reagana na stanowisku prezydenta USA powszechnie oceniane są jako znaczne wzmocnienie międzynarodowej pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej oraz czas zwycięstwa Zachodu w zimnowojennej rywalizacji z ZSRR. Dzięki temu cieszył się ogromną popularnością w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Reagan dał się również poznać jako przeciwnik przerywania ciąży i wspierania przez państowowe agendy edukacji seksualnej dzieci i młodzieży. W 1983 roku, w 10. rocznicę decyzji Sądu Najwyższego w słynnej sprawie Roe przeciwko Wade, które posłużyła do legalizacji aborcji w prawie federalnym USA, prezydent opublikował bezprecedensowy artykuł radykalnie krytykujący zabijanie nienarodzonych:
Ronald Reagan a Jan Paweł II
Powszechnie przyjmuje sie teorię, że zdecydowana walka polityczna z Imperium Zła (jak nazywał często Związek Radziecki) obok pontyfikatu Jana Pawła II oraz znacznie przyczyniły się do upadku komunizmu[4]. Istotna współtorowość skutecznych działań politycznych prezydenta USA (sankcje gospodarcze wobec ZSRR i krajów bloku wschodniego, ambitny program tzw. wojen gwiezdnych, aktywność militarna Ameryki w różnych regionach świata zagrożonych przez ekspansję komunistyczną) oraz globalne, duchowe i moralne odziaływanie autorytetu papieża-Polaka w latach 80. kierują wielu autorów do sformułowania wniosków o swoistym "sojuszu strategicznym" na linii Waszyngton-Watykan służącemu demontażowi systemu komunistycznego w Europie. Jednym z pierwszych dziennikarzy stawiających taką tezę był amerykański dziennikarz lewicowy Carl Bernstein, który w 1992 roku w tekście w tygodniku "Time" sugerował zawarcie przez Reagana i Jana Pawła II "tajnego porozumienia" o zwalczaniu wpływów ideologii komunistycznej na całym świecie. Hipotezę autora potwierdzał w tekście Richard V. Allen, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. "Pakt" taki miał zostać zawarty przez papieża i Reagana 7 czerwca 1982 roku, podczas pierwszej wizyty szefa amerykańskiego państwa w Watykanie [5] . Polski publicysta Tomasz Pompowski w książce Armia Boga kontra Imperium Zła, powołując się obok osoby Allena na opinię włoskiego kardynała Pio Laghi, nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie twierdzi z kolei, że o takim porozumieniu można mówić jedynie w sensie symbolicznym, a nie ściśle dyplomatycznym [6] . Hipotezy o tajnym porozumienia Reagana i Jana Pawła II krytykuje znany amerykański myśliciel i badacz pontyfikatu papieskiego George Weigel, przypisując centralną rolę w obaleniu komunizmu religijno-moralnej postawie papieża i polskiego społeczeństwa:
Osobiste relacje Reagana i Jana Pawła II
- ↑ Hayward, Steven F. (2009). The Age of Reagan: The Conservative Counterrevolution: 1980–1989, s. 635. ISBN 0307453693
- ↑ Kengor, Paul (2004).http://www.catholiceducation.org/articles/catholic_stories/cs0080.html
- ↑ http://www.reagan.org.pl/artykul/aborcja-a-sumienie-narodu
- ↑ Cannon, Lou (1991, 2000). President Reagan: The Role of a Lifetime. New York: PublicAffairs. ISBN 1891620916., s. 314-317
- ↑ http://www.reagan.org.pl/artykul/wspoldzialanie-ale-nie-tajny-pakt
- ↑ tamże