Strona główna
To jest artykuł startowy. Jeszcze się zastanowimy, czy będzie nim opis projektu, czy też stroną startową będzie Karol Wojtyła, czyli jakiś artykuł parabiograficzny...
1) Potrzebujemy nowych haseł. Przygotowane hasła trafią do listy haseł do redakcji (może tu warto wprowadzić znaczniki (oznaczenia stanów "w edycji" dla odróżnienia nie zaczętych - ale to już sprawa Magdy/Ani + ewentualnie "edycja zakończona", jeśli nie chcemy redaktora obarczać przenoszeniem haseł na stronę z gotowymi hasłami). Po redakcji hasła trafią ostatecznie do listy gotowych haseł.
ODP. OSTATECZNA NA RAZIE: jednak trzy listy --> Hasła do edycji --> Hasła w redakcji --> Gotowe hasła.
Odeszliśmy od pomysłu jednej wspólnej listy haseł.
2) Pytanie, czy robimy oddzielnie hasła Karol Wojtyła (być może w ogóle jako startowe?!) i Jan Paweł II, czy jedno jako sekcję drugiego? Trudny będzie artykuł Zarzuty wobec Jana Pawła II. Albo to w haśle Jan Paweł II jako sekcję zrobić?
3) Trzeba uzgodnić (i ewentualnie także z zainteresowanymi działami - np. Chór, DKiP), jakie artykuły wejdą w portal nt. działalności CMJPII. Na pewno takie hasła jak zasygnalizowane już w haśle Centrum Myśli Jana Pawła II.
ODP: jednak raczej będziemy takich haseł robić niewiele. Ale jednak bym o nich pomyślał np. o Zintegrowanej Bazie Tekstów Papieskich.
3a) Pytanie też na ile relacjonować inne kwestie post mortem. Instytucje, pogrzeb, żałoba, proces beatyfikacyjny+kanonizacyjny, wspomnienie liturgiczne, literatura (w ogóle na ile włączyć w to bibliografię autorstwa BN i autorstwa Marty), procesy społeczne (pokolenie JPII, badania wpływu JPII na tożsamość i wartości Polaków) itd.
4) Czy potrzebujemy haseł-list typu Osoby, Miejsca (pewnie podzielone na serię podlist typu Miejsca na A, na B, itd.)? Albo kategorii-list?
Odp. Częściowo załatwią to sekcje hasła Lista haseł. Ale może kategorie (bardziej szczegółowe?) jednak jakieś są potrzebne
5) Potrzebujemy też kategorii. Jeszcze nie wiem, jak je opisywać, ale np.:
- dzieła związane z Janem Pawłem II (instytucje, inicjatywy, itd.)
- twórczość Jana Pawła II
- święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II
To jeszcze zresztą do zastanowienia, bo może to będą jednak odrębne hasła... Zobaczymy...
6) Źródła haseł:
- indeks ZiBaTePy
- publikacje encyklopedyczne dot. Jana Pawła II
7) Struktura haseł
- zarys
- rozwinięcie (możliwie ustrukturyzowane, możliwie z przypisami)
- [zob. też] - powiązane hasła
- [źródła] - linki zewnętrzne, bibliografia
7a) do ustalenia kwestie:
- rozpoczynania nazwy hasła dużą/małą literą
- zapisywania osób - kolejność imienia, nazwiska, tytułów (prof., ks. itd. można w tytule hasła pominąć, ale czy np. święty też?), przedrostków von, de itd.
- pisowni nazw obcych --> raczej typu Moguncja (niem. Mainz), Neapol (wł. Napoli)
8) kasowanie starych wersji haseł - robi się niepotrzebny śmietnik. Z drugiej strony przy istotnych zmianach może zachowywać...
NEW!! 9) Źródła a/ dobrze, żeby (prawie) każdy artykuł zawierał sekcję "Źródła", a w niej podsekcje: "Bibliografia" (na materiały papierowe) oraz "Linki zewnętrzne" b/ przykładowy wpis bibliograficzny (do konsultacji, czy tak): (red.) Antoni Jackowski, Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005, s.156-159 c/ przykładowy wpis linka: /* Papa João Paulo II no Brasil - Junho 1980 - Skrót z pielgrzymki (j.portugalski) (spr. 15-10-2012) UWAGA: raczej należy zaznaczać datę ostatniego sprawdzenia - linki się dezaktualizują, co do pisania, w jakiej wersji językowej jest link, oczywiście pomijając j.polski - to do zastanowienia d/ linkowanie innych zasobów Centrum: - ZiBaTePa - linki, ale i cytaty - Biblioteka - do zastanowienia, czy oznaczać w bibliografiach książki, które mamy w Centrum, jakimś znakiem graficznym - albo czy dawać link do katalogu - Mediateka - na pewno do wykorzystania przy hasłach dot. ludzi, ale jeśli zostanie opracowana, to także do wykorzystania przy hasłach tematycznych
To, co było po zainstalowaniu
Instalacja MediaWiki powiodła się.
Zobacz przewodnik użytkownika w celu uzyskania informacji o działaniu oprogramowania wiki.