Centrum Myśli Jana Pawła II

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Myśli Jana Pawła II - samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, powołana w 2005 decyzją Rady m.st. Warszawy.

Działalność rozpoczęliśmy 1 kwietnia 2006. Centrum Myśli Jana Pawła II powstało aby badać, dokumentować i w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II. Tworzymy miejsce spotkania osób zainspirowanych niezwykłym pontyfikatem. Szczególny akcent kładziemy na pracę z młodzieżą. Działalność Centrum Myśli Jana Pawła II jest skierowana głównie do mieszkańców Warszawy i zasadza się na czterech filarach:

  • Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II - skierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów uczących się w Warszawie, którzy mimo trudnych warunków materialnych, rodzinnych lub zdrowotnych, aktywnie działają na rzecz drugiego człowieka oraz rozwijają swoje pasje. Każdego roku stypendia otrzymuje ponad 600 osób. Stypendia to jednak nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim bogaty program stypendialny. Stwarza on możliwość uczestnictwa w różnorodnych projektach i konkursach, jest wyrazem troski o ogólnoludzki rozwój młodzieży w oparciu o wartości zawarte w nauczaniu papieskim.
  • Nauka i edukacja - realizujemy projekty analityczne, takie jak ogólnopolskie badania socjologiczne, organizujemy międzynarodowe konferencje naukowe a także szkoły letnie, seminaria dyskusyjne i otwarte debaty. Od samego początku prowadzimy badania społeczne, w których analizujemy wpływ nauczania i osoby Jana Pawła II na polskie społeczeństwo. Bardzo ważnym obszarem naszej działalności są zagadnienia z pogranicza nauk ścisłych i humanistycznych. Realizując idee zawarte w dziedzictwie intelektualnym Papieża, zgłębiamy współczesne zagadnienia filozofii, teologii, nauk społecznych. Ponadto współpracujemy ze światem nauk przyrodniczych, a zwłaszcza z fizykami i biologami. Badamy nie tylko teksty Jana Pawła II, lecz również to wszystko, co on uważał za istotne w dochodzeniu do prawdy o człowieku i świecie. Korzystamy z wiedzy i doświadczenia wybitnych ekspertów z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce i za granicą. Papież był myślicielem, który nie bał się współczesności, dlatego my również chcemy śmiało się z nią zmierzyć i inicjować naukową refleksję.
  • Popularyzacja - od początku naszej działalności realizujemy liczne projekty kulturalne, między innymi widowiska teatralne, międzynarodowe festiwale teatralno-muzyczne, koncerty, akcje uliczne, happeningi, gry miejskie, konkursy. Wszystkie te wydarzenia łączą się z rocznicami związanymi z osobą i nauczaniem Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że poruszają ludzi oraz przybliżają im postać Papieża i jego myśl. Poprzez nasze kampanie społeczne staramy się także wskazywać na istotne i aktualne problemy społeczne. W ramach instytucji prężnie działa chór, który ma na swoim koncie liczne występy z wybitnymi solistami oraz orkiestrami, koncerty między innymi w Filharmonii Narodowej czy występ podczas jedynego koncertu tenora Andrei Bocellego w Polsce.
  • Dokumentacja - od początku powstania Centrum Myśli Jana Pawła II istnieje Biblioteka. Obecnie to bogaty specjalistyczny księgozbiór poświęcony osobie i nauczaniu bł. Jana Pawła II. Sukcesywnie tworzymy Bazę Wiedzy papieskiej czyli porządkujemy zasoby biblioteczne, a także te dostępne w sieci, aby powstało kompletne i profesjonalne źródło wiedzy o bł. Janie Pawle II w Internecie. Tworzony przez nas system obejmuje nie tylko zbiory biblioteczne, ale także: materiały konferencyjne, wywiady, fotografie, prasę, cytaty oraz materiały merytoryczne związane z projektami papieskimi. W naszych zbiorach znajdują się także materiały video - wspomnienia świadków pontyfikatu i życia Karola Wojtyły - bł. Jana Pawła II. Obecnie Mediateka to ponad 360 wywiadów czyli łącznie ponad 500 godzin nagrań z osobami, które spotkały osobiście w swoim życiu bł. Jana Pawła II.