Mieczysław Wisłocki

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Wersja z dnia 10:13, 27 mar 2014 autorstwa MDzienkiewicz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Wisłocki (ur. 16 sierpnia 1931 - zm. 4 czerwca 2012) - należał do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Doktor medycyny. Mąż Ewy Wisłockiej. Zasłużony lekarz kolejowej Służby Zdrowia. Wieloletni wykładowca w Akademii Medycznej w Krakowie. Lekarz i przyjaciel Ojca Św. Jana Pawła II.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Mieczysław Wisłocki poznał Karola Wojtyłę już jako biskupa w 1964, gdy pierwszy raz pojechał na wyprawę kajakową. Do Środowiska wprowadził go Jerzy Ciesielski, którego poznał w grupie "Iuventus Christiana". Spotykał się z Wojtyłą w domach prywatnych, na górskich wycieczkach i spływach kajakowych. Od połowy lat sześćdziesiątych uczestniczył prawie co roku w spływach kajakowych z żoną Ewą, a potem z dorastającymi dziećmi. Ostatni taki biwak kajakowy odbył się w 1987, kilka miesięcy przed papieskim konklawe.

Był pomysłodawcą i w dużej części wykonawcą pierwszego pomnika-medalionu, który powstał po wyniesieniu Kardynała Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, nad jeziorem Krępsko.

Nowy papież nie zerwał kontaktów z przyjaciółmi z krakowskiego Środowiska, a doktora Mieczysława Wisłockiego mianował swoim osobistym lekarzem medico personale. W tym charakterze Wisłocki towarzyszył Papieżowi w pielgrzymkach do Meksyku, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Australii. Drugą jego rolą była dokumentacja przebiegu pielgrzymek (utrwalił na licznych przeźroczach rozmiary i entuzjazm tłumów witających papieża). Po powrocie do Krakowa pokazywał w rozmaitych środowiskach przeźrocza i opowiadał o pielgrzymkach, które polskie media prawie całkowicie przemilczały.