Teresa Malecka

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Wersja z dnia 16:29, 18 gru 2013 autorstwa MDzienkiewicz (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Teresa Malecka''' Urodziła się w Krakowie. Organizatorka Spotkań Baranowskich „Muzyka w kontekście kultury”; teoretyk muzyki, zajmuje się związkami muz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Malecka Urodziła się w Krakowie.

Organizatorka Spotkań Baranowskich „Muzyka w kontekście kultury”; teoretyk muzyki, zajmuje się związkami muzyki i innych sztuk, pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie. Opublikowała m.in.: „Zbigniew Bujarski. Twórczość i osobowość”; „Krakowska Szkoła Kompozytorska 1888–1988. W 100-lecie Akademii Muzycznej w Krakowie” oraz „Słowo, obraz i dźwięk w twórczości Modesta Musorgskiego”. Członkini Rady Programowej powołanej w celu budowy sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lutosławicach. Od 1964 roku żona Piotra Maleckiego.

Związki z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II:

Teresa Malecka poznała ks. Karola Wojtyłę w 14 roku życia, przez swoją starszą siostrę. Spotykała go również na „fajfach” – spotkaniach duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Wojtyłę. Należała także do „Środowiska” – duszpasterstwa „turystycznego”, założonego przez Papieża. Wojtyła bywał również gościem w jej domu rodzinnym. Znajomość z Janem Pawłem II zakończyła dopiero jego śmierć.

Opis wywiadu:

W wywiadzie z Teresą Malecką możemy usłyszeć:

- o okolicznościach, w jakich ks. Karol Wojtyła dowiedział się o nominacji biskupiej,

- o tym, jakie wrażenie robił młody ks. Karol Wojtyła,

- o „systemie kajakowym”,

- o ulubionych pieśniach Karola Wojtyły,

- o dyskusjach na temat listu biskupów polskich do niemieckich,

- o spotkaniach w Castel Gandolfo.

wywiad ONLINE