Pontyfikat Jana Pawła II

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Wersja z dnia 01:54, 22 kwi 2014 autorstwa Pgierech (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „<div class="noprint" style="clear: right; border: solid #aaa 1px; margin: 12pt 8%; font-size: 100%; background: #f9f9f9; width: 75%; padding: 4px; text-align: center...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ten artykuł jest w trakcie tworzenia.

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 16 października 1978, po wyborze dokonanym podczas drugiego konklawe tego roku, zwołanym po śmierci papieża Jana Pawła I.

Podczas pierwszego wystąpienia publicznego nowo wybrany Papież wbrew tradycji nakazującej tylko pobłogosławienie tłumu, zwrócił się do rzesz zalegających Plac Św. Piotra następującymi słowami:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Najdrożsi Bracia i Siostry! Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto Najdostojniejsi Kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej.

Bałem się przyjąć ten wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie.

Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi.


Źródła

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz także