Bartłomiej I: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | [[Bartłomiej I]] (imię świeckie ''Dimitrios Archondonis'', gr. ''Δημήτριος Αρχοντώνης''), (ur. 1940 na wyspie Imroz), grecki duchowny prawosławny, patriarcha Konstantynopola od 1991 roku. Honorowy zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na całym świecie. | + | [[Bartłomiej I]] (imię świeckie ''Dimitrios Archondonis'', gr. ''Δημήτριος Αρχοντώνης''), (ur. w 1940 na wyspie Imroz), grecki duchowny prawosławny, patriarcha Konstantynopola od 1991 roku. Honorowy zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na całym świecie. |
==Życie i poglądy== | ==Życie i poglądy== |
Wersja z 15:57, 6 gru 2013
Bartłomiej I (imię świeckie Dimitrios Archondonis, gr. Δημήτριος Αρχοντώνης), (ur. w 1940 na wyspie Imroz), grecki duchowny prawosławny, patriarcha Konstantynopola od 1991 roku. Honorowy zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na całym świecie.
Życie i poglądy
Ukończył teologię prawosławną w seminarium w Halki (turecka nazawa Hebeliada). Ponadto studiował w Monachium oraz w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie. Pierwszy stopień święceń zakonnych otrzymał w 1961 roku. W 1973 roku wyświęcony na biskupa - metropolitę Filadelfii (turecka nazwa Alaşehir). W styczniu 1991 roku mianowany dziekanem synodu Patriarchatu w Konstantynopolu. Jesienią tego samego roku, po śmierci patriarchy Dimitra I, wybrany 270 sukcesorem św. Andrzeja Apostoła, pierwszego biskupa Konstantynopola. Intronizowany 2 listopada 1991 roku. Z uwagi na rozwiniętą w prawosławnej tradycji autokefalię, czyli autonomię poszczególnych kościołów partykularnych, funkcja patriarchy Konstantynopola ma charakter ściśle honorowy i reprezentacyjny, a jego jurysdykcja duszpasterska ogranicza się do niewielkiej liczebnie wspólnoty prawosławnej, głównie o korzeniach greckich, zamieszkującej współczesną Turcja, dwóch monasterów na półwyspie Athos oraz kilku mniejszych grup rozsianych po całym świecie, które z różnych względów przyjęły dobrowolnie jurysdykcję Konstanopola. Zajmuje ekumeniczne stanowisko w kwestii dialogu z Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami chrześcijańskimi. Uczestniczył w pogrzebie Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Relacje z Janem Pawłem II
Patriarcha utrzymywał bardzo dobre i ożywione relacje z Janem Pawłem II, jak i jego dwoma następcami: Benedyktem XVI i Franciszkiem. Od objęcia tronu bierze stały udział w odbywających się regularnie posiedzeniach mieszanej komisji teologicznej Cerkwi prawosławnych i Kościoła katolickiego.