Benedykt XVI

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benedykt XVI (do momentu wyboru: Joseph Alois Ratzinger)(ur. 16 kwietnia 1927 r. w Marktl) - niemiecki duchowny i teolog, 265. papież (19 kwietnia 2005 - 28 lutego 2013).

Podstawowe informacje biograficzne

Joseph Ratzinger urodził się w 1927 r. w Marktl nad rzeką Inn w Niemczech. Miał dwójkę rodzeństwa (brata Georga i siostrę Marię). Jego ojciec był komisarzem żandarmerii; rodzina kilkakrotnie się przeprowadzała. W czasie gdy Joseph uczył się w niższym seminarium duchownym, wybuchła II wojna światowa, pod koniec której został powołany do obrony przeciwlotniczej. Święcenia kapłańskie przyjął (wraz ze swoim bratem) 29 czerwca 1951 roku. Rozpoczął pracę kapłańską i kontynuował studia. Obronił habilitację z teologii fundamentalnej w 1957 r. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II jako teologiczny doradca kardynała Josepha Fringsa z Kolonii. W roku 1977 został mianowany arcybiskupem Monachium i Fryzyngi; za swoją biskupią dewizę przyjął słowa "Cooperatores Veritatis" (Współpracownicy Prawdy). Wkrótce został kardynałem. 25 listopada 1981 r. Jan Paweł II powołał go na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary, na którym dał się poznać jako wierny strażnik doktryny Kościoła. Po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 r. został nowym papieżem i przyjął imię Benedykt XVI. Ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 r.

Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne, w tym jedną do Polski. Miała ona miejsce w dniach od 25 do 28 maja 2006 roku i odbyła się pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze". Papież, wówczas zwrócił się słowami:

Bardzo pragnąłem tej wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejąć jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1978 r. Na tej drodze chciałbym spotkać i lepiej poznać pokolenia wierzących, które wydały go do służby Bogu i Kościołowi, jak też te, które zrodziły się i wzrastały dla Pana pod duchowym kierunkiem tego kapłana, biskupa i papieża. Temu naszemu wspólnemu wędrowaniu będzie towarzyszyło motto: „Trwajcie mocni w wierze”. Mówię o tym zaraz na początku, aby było jasne, że nie jest to tylko podróż sentymentalna, choć i to ma swoje znaczenie, ale wędrówka wiary, wpisana w misję, jaką powierzył mi Pan w osobie Piotra apostoła, który został powołany, aby utwierdzać braci w wierze (por. Łk 22, 32). Ja również pragnę zaczerpnąć z obfitego źródła waszej wiary, które bije nieprzerwanie od ponad tysiąca lat.


Publikacje

Benedykt XVI jest autorem m.in: [1]:

 • 3 encyklik:
  • Deus caritas est (2005),
  • Spe salvi (2007),
  • Caritas in veritate (2009),
 • 4 adhortacji apostolskich:
  • Sacramentum Caritatis (2007),
  • Verbum Domini (2010),
  • Africae Munus (2011),
  • Ecclesia in Media Oriente (2012),
 • serii książek: Jezus z Nazaretu cz. 1, 2 i 3

Związki z Janem Pawłem II

Po raz pierwszy do spotkania Ratzingera i Wojtyły doszło podczas II Soboru Watykańskiego. Kolejne spotkanie miało miejsce w Watykanie podczas konklawe w 1978 r. 25 listopada 1981 r. kardynał Ratzinger został mianowany przez Jana Pawła II prefektem Kongregacji Nauki Wiary, a dodatkowo został przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wtedy też przeniósł się z Niemiec do Rzymu. W latach 1986-92 przewodniczył Papieskiej Komisji przygotowującej Katechizm Kościoła Katolickiego; który w polskiej wersji językowej ukazał się w 1994 roku. Kard. Ratzinger jest także autorem komentarza do trzeciej tajemnicy fatimskiej [2]. W 2002 r. Jan Paweł II mianował go dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Po śmierci Papieża Polaka kardynał Ratzinger przewodniczył Mszy św. pogrzebowej.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Jako nowy Papież Benedykt XVI zadecydował o przyspieszeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Rozpoczął się on już 28 czerwca 2005 r. Uroczysta Msza Święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem papieża Benedykta miała miejsce 1 maja 2011 r. na placu św. Piotra.

Ocena współpracy

To złączenie w wierze, podobnie jak w przypadku wielu świętych, jest najwspanialszą drogą, która prowadzi do Chrystusa, a jednocześnie dla każdego z nas jest zaproszeniem, aby się otworzyć na Tego, który ubogaca duchowo i wypełnia łaskami ludzkie życie[…]Fascynuje mnie jednak przede wszystkim tytuł ostatniej encykliki Jana Pawła II: Wiara i rozum. Tak, siła wiary wielkiego Papieża Polaka spotkała się z racjonalnością niemieckiego Sługi w winnicy Pańskiej, co razem nadało prawdziwy sens nadziei chrześcijańskiej. Razem współpracowali i nadal współpracują w służbie prawdy będącej miłością Boga Ojca, którą wszyscy mogliśmy poznać poprzez Jego Syna, Jezusa Chrystusa.
— E. Guerriero,Jan Paweł II Mój umiłowany poprzednik,s.10-11


Dostrzegali w sobie nawzajem odwagę intelektualną i moralną, która nie ulegała modom ani żadnym naciskom. Wiedzieli, że w trudnych chwilach mogą na siebie liczyć.
— G. Weigel, Boży wybór,s.8


Ratzinger i Wojtyła od początku znakomicie się rozumieli. Obaj byli jeszcze względnie młodzi, obaj byli doskonałymi teologami,zajmującymi się także zagadnieniami filozofii i kultury.
— P.Słowiński, Benedykt XVI biografia następcy Jana Pawła II,s.96-97


Benedykt XVI/kard. Ratzinger o Janie Pawle II

Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego i pokornego robotnika winnicy Pańskiej. Pocieszam się, że Pan nasz umie pracować i rządzić także z pomocą skromnych narzędzi.
— Watykan,19 kwietnia 2005


Słowami i czynami ukochany Jan Paweł II niestrudzenie pokazywał światu, że jeśli człowiek schroni się w ramionach Chrystusa, nie straci nic z bogactwa swego człowieczeństwa; jeśli przylgnie do Niego całym sercem, niczego mu nie zabraknie. Przeciwnie, spotkanie z Chrystusem sprawia, że nasze życie staje się bardziej pasjonujące.
— Watykan, 2 kwietnia 2006


Dla nas wszystkich pozostanie niezapomniany widok Ojca Świętego, kiedy naznaczony cierpieniem jeszcze raz ukazał się w oknie Pałacu Apostolskiego w ostatnią Niedzielę Wielkanocną swego życia. Możemy być pewni, że nasz umiłowany papież stoi obecnie w oknie domu Ojca,spogląda na nas i nam błogosławi.Tak, błogosław nam, Ojcze Święty.
— Watykan,8 kwietnia 2005 ,Msza pogrzebowa


Jan Paweł II o kard. Ratzingerze

Bogu dziękuję za obecność i pomoc kardynała Ratzingera — to wypróbowany przyjaciel.
— Jan Paweł II, Wstańcie, chodźmy, cz. V Ojcowie soborowi


Źródła

Przypisy

 1. strona watykańska [1]
 2. artykuł Krzysztofa Bronka z Przewodnika Katolickiego[2]


Bibliografia

 • Alfabet Jana Pawła II 1920-2005, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005.
 • Benedykt XVI, Jan Paweł II, Mój umiłowany poprzednik, Edycja Świętego Pawła, 2007.
 • W.Bartoszewski, Te chwile tworzą historię, spotkania z Janem Pawłem II, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2004.
 • J.N.D.Kelly, Encyklopedia Papieży, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977.
 • A.Mazurek, Ilustrowany Leksykon Wiedzy Religijnej, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, Warszawa 2010.
 • J.Moskwa, Kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II, Wydawnictwo Znak,Kraków 2014.
 • P.Słowiński,Benedykt XVI, biografia następcy Jana Pawła II, Videograf II, Chorzów 2006.
 • A.Wątroba, Papież Benedykt XVI, Michalineum, Ząbki 2006.
 • G.Weigel, Boży wybór,Papież Benedykt XVI i przyszłość Kościoła katolickiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.
 • Z.Zieliński, Papiestwo i papieże dwóch ostatnich wieków, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2007.

Linki zewnętrzne

Zobacz także