Marcel Lefebvre
Marcel Lefebvre (29 listopada 1905 Tourcoing - 25 marca 1991 Martigny) - francuski biskup katolicki, misjonarz. Gorący krytyk niektórych aspektów nauczania Soboru Watykańskiego II, szczególnie ekumenizmu, wolności religijnej oraz posoborowej reformy liturgii Mszy świętej w Kościele rzymskokatolickim.
Spis treści
Życie i poglądy
Absolwent seminarium duchownego dla kleryków francuskich w Rzymie. Wyświęcony na kapłana w 1929 roku. Od 1931 roku do końca lat sześćdziesiątych związany z misyjnym Zgromadzeniem Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi Panny (tzw. "duchacze"). Od 1933 roku przebywał na misjach w Gabonie, gdzie pełnił m. in. funkcje prefekta seminarium duchownego. W 1947 roku otrzymał sakrę biskupią i z mandatu papieża Piusa XII objął stanowisko wikariusza apostolskiego Dakaru w Senegalu. Rok później mianowany nuncjuszem papieskim dla całego terytorium Afryki Francuskiej. W 1955 roku został arcybiskupem. W 1962 roku powrócił do Francji, gdzie został pasterzem diecezji Tulle.
Uczestnik obrad Soboru Watykańskiego II, gdzie współtworzył nieformalną, liczącą według różnych szacunków około 250 członków z różnych krajów grupę Coetus Internationalis Patrum. Skupiała ona biskupów sprzeciwiających się zbyt daleko idącym zmianom w nauczaniu Kościoła oraz reformom kultu liturgicznego. W 1970 roku założył Bractwo Kapłańskie świętego Piusa X, kultywujące tradycyjną liturgię łacińską, celebrowaną przez Kościół do 1969 roku oraz kontestujące posoborowe nauczanie Kościoła w dziedzinie ekumenizmu, wolności religijnej oraz przeciwstawiające się wpływom współczesnego liberalizmu na jego działalność. Przez całe życie uznawany był także za przeciwnika zasady świeckości i neutralności światopoglądowej państwa. W młodości sympatyzował z prawicowo-narodowym ruchem Action Francaise.
Ekskomunika w 1988 roku
W 1988 roku objęty przez Jana Pawła II karą ekskomuniki latae sententiae (występującą automatycznie) za złamanie kanonu 1382 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczącego wyświęcenia biskupów bez zgody Stolicy Apostolskiej [1] . Abp Lefebvre dokonał takiego aktu 30 czerwca 1988 roku w szwajcarskiej miejscowości Econe, wyświęcajac bez zgody papieża czterech biskupów. Ekskomunikę hierarchy ogłoszono publicznie w podpisanym przez Jana Pawła II motu proprio Ecclesia Dei adflicta 2 lipca 1988 roku.
Stosunek do Jana Pawła II
Francuski hierarcha wielokrotnie wypowiadał się krytycznie o działalności i poglądach papieża, zarzucając mu uleganie wpływom modernizmu, liberalizmu i indyferentyzmu religijnego, podmywających tradycyjne nauczanie Kościoła katolickiego obowiązujące do czasów Soboru Watykańskiego II. Niedługo po wyborze na tron papieski, w ostatnich miesiącach 1978 roku Jan Paweł II przyjął abpa Lefebvre`a na audiencji prywatnej w Watykanie. [2] Według relacji samego arcybiskupa nie przyniosła ona konkretnych rezultatów. Podczas spotkania, francuski arcybiskup miał prosić papieża o zezwolenie na kontynuowanie działalności Bractwa oraz przedstawić trudny do zweryfikowania list od biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. W jednej z książek, Lefebvre przytoczył fragment rzekomego listu:
Zdaniem arcybiskupa, Jan Paweł II miał w czasie audiencji ocenić, że list jest falsyfikatem, stworzonym w celach operacyjnych przez służby specjalne PRL zajmujące się walką z Kościołem.
[3] Wersję papieża potwierdził również arcybiskup Przemyśla w wywiadzie-rzece W starciu z totalitaryzmem, wydanej w 1994 roku
[4] .
Arcybiskup Lefebvre o Janie Pawle II
Przypisy
- ↑ http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k6c2t3.html
- ↑ http://www.ultramontes.pl/econe_koniec_historia.htm
- ↑ http://www.fronda.pl/blogi/2013/jak-do-arcybiskupa-lefebvrea-diabel-list-napisal,34371.html
- ↑ tamże
- ↑ http://www.ultramontes.pl/econe_koniec_historia.htm
- ↑ Oni Jego zdetronizowali, Te Deum, Warszawa 2002, s. 234-235
- ↑ Aby Kościół trwał, Te Deum, Warszawa 2011
Bibliografia
- Bernard Tissier de Mallerais, Marcel Lefebvre. Życie, Wydawnictwo Dębogóra 2010. ISBN 8361374954