Andrzej Półtawski
Andrzej Półtawski (ur. 22 lutego 1923 w Warszawie) – przyjaciel Jana Pawła II, Mąż Wandy Półtawskiej. Filozof, teoretyk poznania, antropolog, etyk, tłumacz. Uczeń Romana Ingardena; profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ATK; członek Papieskiej Rady ds. Rodziny. Zajmuje się ontologicznymi podstawami poznania i działania, problematyką sporu realizmu z idealizmem, teorią świadomości. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po którym w latach 1944-45 przebywał w Stalagu koło Magdeburga. Autor wielu publikacji filozoficznych poświęconych m.in. Karolowi Wojtyle.
Spis treści
Związki z Karolem Wojtyłą
Andrzej Półtawski spotkał Karola Wojtyłę w 1956 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadząc tam badania nad średniowiecznymi rękopisami Półtawski skorzystał z pomocy Wojtyły przy odczytywaniu jednego z dokumentów. Od tego czasu odbywali liczne spotkania i rozmowy, także filozoficzne. W czasie wakacji wraz z żoną Wandą wyjeżdżali we trójkę w polskie góry - w Beskidy lub Bieszczady.
Andrzej Półtawski jest jednym z najwybitniejszych żyjących polskich filozofów, który redagował m.in. studium "Osoba i czyn" Karola Wojtyły. Opublikował szereg artykułów i rozpraw na temat ontologicznych podstaw poznania i działania, teorii świadomości, sporu realizmu z idealizmem a szczególnie realistycznej filozofii człowieka, w których kładzie nacisk na personalistyczną koncepcja człowieka Karola Wojtyły. Jest autorem m.in. Personalizm fenomenologiczny. Edyta Stein i Karol Wojtyła, Realizm fenomenologii: Husserl - Ingarden - Stein - Wojtyła, Filozofia Karola Wojtyły a fenomenologia, Fenomenologiczne podstawy etyki według Karola Wojtyły, Epistemologiczne podstawy filozofii Karola Wojtyły, Fenomenologia i patologia wolności. Henri Ey i Karol Wojtyła. Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II - filozoficzna koncepcja człowieka.
Po wyborze Jana Pawła II Andrzej Półtawski był częstym gościem u Ojca Świętego. Zapraszany na śniadania, kolacje w Watykanie, w czasie wakacji jeździł do letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
Półtawski o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II
Bibliografia
- Krzysztof Tadej, Blask świętości: nieznane wspomnienia o Janie Pawle II, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Adam", Warszawa 2006. ISBN 837232719X
- nota biograficzna na stronie Instytutu Karola Wojtyły [dostęp: 16.12.13]