Wanda Półtawska

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Wiktoria Półtawska z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie) – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II.

Życie i działalność poświęciła przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Przez 42 lata (1955-1997) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie. W latach 1981-84 wykładała też medycynę pastoralną w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa i narzeczonych. Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Związki z Karolem Wojtyłą

Pierwsze spotkanie Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą miało miejsce na początku lat 50 XX wieku - podczas spotkań Wojtyły z duszpasterstwem lekarzy i studentów. Potem został jej spowiednikiem. Wspomina tę spowiedź: Pamiętam uczucie nieprawdopodobnej ulgi, że jest ktoś, kto rozumie....[1] oraz „Natychmiast zrozumiałam, że był to święty kapłan, który posiadał rzadką umiejętność słuchania”. Karol Wojtyła został jej kierownikiem duchowym.

Półtawska jako lekarz współpracowała z Wojtyłą. Prowadziła w Kurii, w jednym z pokoików w prywatnym apartamencie bp. Wojtyły, poradnię małżeńską. W kwietniu 1969 zwolniła się z Kliniki, aby poświęcić się przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Następnie od 1967 współtworzyła Instytut Teologii Rodziny, założony dla obrony życia dzieci poczętych. Znalazła z Wojtyłą wspólny cel - walczyli oboje o najważniejszą dla nich rzecz: uzdrowienie, uczynienie szczęśliwą i świętą ludzką rodzinę. Połączyły ich poglądy na temat katolickiej etyki. Karol Wojtyła zasięgał rady Wandy Półtawskiej podczas pisania książki Miłość i odpowiedzialność (najprawdopodobniej w tematach związanych z antykoncepcją i orgazmem kobiety). Półtawska należała do zespołu, który opracował memorandum Podstawy nauki Kościoła o zasadach życia małżeńskiego.

Wanda Półtawska utrzymywała z Karolem Wojtyłą także kontakt prywatny. Wielokrotnie spędzali wspólnie (Wojtyła z rodziną Półtawskich) wakacje w górach. Wspomnienia z tego okresu znalazły się w książce Wandy Półtawskiej Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich. Nie należy jednak do Środowiska i nie uczestniczyła w wyprawach tej grupy w Bieszczady, Tatry czy Mazury.[2]

Od 28 września 1958 - dnia konsekracji biskupiej Karola Wojtyły - mówią o sobie "brat" i "siostra". Wojtyła zawsze już będzie podpisywał listy do niej "Brat" albo "Br."

W 1962 Wanda Półtawska zaczyna chorować. Karol Wojtyła pisze list do o. Pio z prośbą o wstawiennictwo. Za przyczyną modlitw słynnego stygmatyka Wanda Półtawska została cudownie uzdrowiona.

Po 1978 kontakty nie ustają. Prowadzą liczną korespondencję, spotykają się w Rzymie. Wojtyła odbywa szereg spotkań i spędza wspólne wakacje z całą rodziną Półtawskich w Castel Gandolfo. Wanda Półtawska była przy śmierci Jana Pawła II - czuwała przy boku Ojca Świętego od czwartku 31 marca 2005 aż do nocy 2 kwietnia.

Nadal niezwykle aktywnie zajmuje się propagowaniem etyki małżeńskiej i rodzinnej.

Półtawska o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II

Jan Paweł II przyciągał ludzi, ponieważ naprawdę kochał wszystkich, i ludzie to rozumieli, czuli to i odwzajemniali miłość i serdeczność.
L'Osservatore Romano z 3 listopada 2012


Nasze rozmowy dotyczyły problemów teologicznych i duszpasterskich, nie było miejsca na czczą gadaninę.
L'Osservatore Romano z 3 listopada 2012


Przypisy

  1. Wanda Półtawska, Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009, s. 38
  2. Aleksandra Klich, Brat Karol, siostra Wanda, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009, s. 20

Bibliografia

  • Wanda Półtawska, Beskidzkie rekolekcje: dzieje przyjaźni Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009. ISBN 9788374245722 W bibliotece.jpg
  • Aleksandra Klich, Brat Karol, siostra Wanda, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2009. ISBN 9788375527117 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Andrzej Półtawski