Gianna Beretta Molla

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gianna Beretta Molla (pol.: Joanna Beretta Molla) (ur. w 1922 w Magencie, zm. w 1962 roku w Ponte Nuovo we Włoszech) - włoska święta Kościoła katolickiego, lekarka, matka czwórki dzieci. Beatyfikowana (1994) i kanonizowana (2004) przez Jana Pawła II.

Sylwetka

Była dziesiątym dzieckiem liczącej trzynaścioro dzieci rodziny mieszkającej w regionie Lombardia. W młodości wstąpiła do Akcji Katolickiej (wł. Azione Cattolica). W 1942 roku rozpoczęła studia medyczne w Mediolanie, które zakończyła uzyskaniem dyplomu lekarskiego w 1949 roku. Otworzyła własną praktykę pediatryczną w miejscowości Mesero nieopodal Magenty.

W 1955 roku zawarła związek małżeński z inżynierem Pietro Mollą. Parze urodził się kolejno syn Pierluigi oraz córki Mariolina i Laura. Prowadziła aktywne życie, uprawiała sporty zimowe, prowadziła samochód, a także interesowała się modą i teatrem.

W 1961 roku, podczas czwartej ciąży, zdiagnozowano u niej włókniaka w macicy. Lekarze zaproponowali dokonanie aborcji wraz z całkowitym usunięciem narządów rodnych lub obciążoną ryzykiem utraty życia operację usunięcia nowotworu. Beretta Molla zdecydowanie wyznająca zasadę świętości i nienaruszalności życia poczętego odmówiła przerwania ciąży i zadecydowała o jej donoszeniu, przy jednoczesnym poddaniu się zabiegowi usunięcia włókniaka. W Wielki Piątek, 21 kwietnia 1962 roku dzięki cesarskiemu cięciu przyszła na świat zdrowa, czwarta córka Mollów, Gianna Emanuela, która do dzisiaj wygłasza na całym świecie świadectwa dotyczące heroicznego życia jej matki. W wyniku komplikacji pooperacyjnych i zapalenia otrzewnej, Gianna Beretta zmarła tydzień później w wieku 39 lat[1].

Bohaterka obrony życia

Sława Joanny Beretty szybko rozprzestrzeniła się we Włoszech, a później w Europie i na świecie. W 1972 roku arcybiskup Mediolanu Giovanni Colombo zezwolił na rozpoczęcie procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji lekarki.

Związki z Janem Pawłem II

W lutym 1991 roku papież-Polak nadał Włoszce tytuł Służebnicy Bożej. 24 kwietnia 1994 roku, niemal w 32 rocznicę śmierci, Joanna Beretta została beatyfikowana w Watykanie. W 2003 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała cud za wstawiennictwem błogosławionej, którym było uzdrowienie 34-letniej Brazylijki znajdującej się w zagrożonej ciąży. Kanonizacja kobiety nastąpiła 16 maja 2004 roku na Placu św. Piotra. Uroczystościom przewodniczył Jan Paweł II.

Jan Paweł II o Joannie Bereccie Molli

Gianna Beretta Molla, wzorowa studentka, dziewczyna zaangażowana w społeczność Kościoła, jako żona i matka była szczęśliwa, iż była w stanie dać swoje życie w ofierze, tak, że istota, która rozwijała się w jej łonie jest tu dziś z nami! Ona, jako lekarka, doskonale zdawała sobie sprawę z tego, co stało za jej decyzją, potwierdzając w ten sposób heroiczny charakter jej cnót.
— Homilia wygłoszona w czasie uroczystości beatyfikacyjnych, 24 kwietnia 1994 roku w Watykanie, tł. ŁK[2].


Joanna była prostą, ale nade wszystko znaczącą posłanniczką Bożej miłości. W liście do przyszłego męża, na kilka dni przed ich ślubem, napisała: "Miłość jest najpiękniejszym uczuciem, w jakie Pan wyposażył duszę kobiety i mężczyzny".

Postępując za przykładem Chrystusa, który "umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował" (J 13, 1), ta święta matka rodziny pozostała heroicznie wierna przyrzeczeniom złożonym w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Ekstremalne poświęcenie, z jakim oddała swoje życie świadczy o tym, że tylko ten, który poświęca się całkowicie Bogu, jest w stanie oddać się w pełni za innych i wypełnić swoje i ich człowieczeństwo.

Poprzez świadectwo Gianny Beretty Molli, niech nasza epoka odkryje czystość, cnotliwość i owocne piękno miłości małżeńskiej, przeżywanej jako odpowiedź na Boże wezwanie!
— Homilia podczas kanonizacji, 16 maja 2004 roku w Watykanie, tł. ŁK[3].


Przypisy

Bilbliografia

  • Pietro Molla, Elio Guerriero, Święta Joanna Beretta Molla, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2005. ISBN 8389645025

Linki zewnętrzne