Jacek Walczewski

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Walczewski (ur. 12 listopada 1931 w Krakowie, zm. 26 czerwca 2013 w Jaroszowcu k/Olkusza) – należy do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Prof. dr hab. nauk techn. inż., konstruktor rakiet meteorologicznych, pionier teledetekcyjnych badań atmosfery, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (oddział krakowski), gdzie zajmował się badaniami atmosfery. Działał w różnych organizacjach kościelnych, m.in. w Akcji Katolickiej, był członkiem Zespołu Wspierania Radia Maryja. Mąż Marty Walczewskiej.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Jacek Walczewski z osobą Karola Wojtyły zetknął się po raz pierwszy w 1951, będąc (jako student) słuchaczem prowadzonych przez niego rekolekcji. Zrobiło to na mnie wówczas ogromne wrażenie. Nieco później poznał go osobiście, zaczął uczestniczyć w spotkaniach i wycieczkach, stając się częścią Środowiska. Był uczestnikiem wycieczek rowerowych, spływów kajakowych, spotkań okolicznościowych. Brał udział również w prowadzonych przez Wojtyłę rekolekcjach.

Walczewski był, jako jeden z wielu świeckich, uczestnikiem Synodu, który odbywał się w latach 1972-79. Współpracował w redagowaniu dokumentu Odpowiedzialność chrześcijan za budowę i odnowienie świata. Miał też okazję wniesienia wkładu do niektórych innych dokumentów. Przez większą część trwania Synodu Wojtyła pasterzował temu przedsięwzięciu, poświęcając mu wiele czasu. Zamknięcia Synodu i zatwierdzenia jego dokumentów końcowych Karol Wojtyła dokonał już jako Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Krakowie w 1979.

Karol Wojtyła chrzcił dzieci pp. Walczewskich; później ich dzieci brały udział w kinderbalach organizowanych przez Wujka.

Po wyborze Wojtyły na Papieża, Walczewski odwiedzał Jana Pawła II w Rzymie, spotykał się z nim także w czasie jego pielgrzymek do Polski. Ponadto prowadził bogatą korespondencję z Janem Pawłem II.

Wywiad

W Mediatece Centrum Myśli Jana Pawła II znajduje się wywiad z Jackiem Walczewskim. W wywiadzie usłyszymy o:

  • pracy przy obradach synodu krakowskiego,
  • przyjaźni z Jerzym Ciesielskim,
  • wycieczkach rowerowych i innych wyprawach z udziałem Karola Wojtyły,
  • reakcji na wybór ks. Wojtyły na biskupa,
  • wierszach napisanych podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Polski.

Cały wywiad dostępny jest w Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II.

Linki zewnętrzne