Jan Abrahamowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Jan Abrahamowicz''' (ur. 1956 w Krakowie) - Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r. Studiował w Rzymie i na KUL-u. Pracował jako wikary m.in. w parafii Świętego Salwatora w Krakowie, a także w Kurii Metropolitarnej w Wydziale Koordynacji Duszpasterstwa. Od 1997 r. jest proboszczem w kościele Świętego Krzyża w Krakowie, prowadzi tam duszpasterstwo artystów i małżeństw niesakramentalnych.
+
'''Jan Abrahamowicz''' (ur. 1956 w [[Kraków|Krakowie]]) - duchowny katolicki. Należy do [[Środowisko|Środowiska]] - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Otrzymał święcenia kapłańskie 14 lutego 1982 w Krakowie. Po święceniach pracował w Płokach, a w latach 1983-1985 odbył studia w Rzymie z zakresu [[misje|misjologii]]. Po powrocie z Rzymu był wikariuszem na dwóch parafiach krakowskich, a w latach 1987-1991 kontynuował studia na [[Katolicki Uniwersytet Lubelski|KUL]], które uwieńczył doktoratem z teologii. Od roku 1991 był kierownikiem ośrodka Archidiecezjalnego Studium Synodalnego w [[Nowy Targ|Nowym Targu]]. Pracował w Wydziale Koordynacji Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Krakowie do roku 1997, gdy został proboszczem Parafii pw. Świętego Krzyża w Krakowie. Prowadzi tam duszpasterstwo [[artyści|artystów]] i [[związki niesakramentalne|związków niesakramentalnych]]. Ks. Abrahamowicz zapoczątkował ten typ duszpasterstwa w Krakowie i w diecezji - prowadzi je nadal.
  
Ks. Jan został ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę w parafii św. Floriana w Krakowie. Twierdzi, że przede wszystkim zawdzięcza Papieżowi szczęśliwe małżeństwo rodziców. Lidia i Stanisław Abrahamowiczowie należą bowiem do najstarszego pokolenia „Środowiska”, duszpasterstwa Karola Wojtyły.
+
== Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II ==
  
W materiale audiowizualnym znajdziemy informacje o:
+
Jan został ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę w parafii św. Floriana w Krakowie. Twierdzi, że przede wszystkim zawdzięcza Papieżowi szczęśliwe [[małżeństwo|małżeństwo]] rodziców. [[Lidia Abrahamowicz|Lidia]] i [[Stanisław Abrahamowicz|Stanisław]] Abrahamowiczowie należą bowiem do najstarszego pokolenia [[Środowisko|„Środowiska”]], duszpasterstwa Karola Wojtyły.
  
    wsparciu, jakie klerycy otrzymywali od bpa Karola Wojtyły,
+
== Jan Abrahamowicz o Karol Wojtyle/Janie Pawle II ==
    tężyźnie fizycznej Papieża,
 
    zaangażowaniu Jana Pawła II w odprawianie Mszy św.,
 
    osobistych doświadczeniach ks. Jana z mszy koncelebrowanych z Papieżem,
 
    świętości Jana Pawła II.
 
  
Cały wywiad dostępny jest w bibliotece.
+
{{Cytat box
 +
|cytat  = Widziało go na żywo więcej osób niż kogokolwiek innego. Mimo to starał się zawsze przekształcać własną widzialność w transparentność. Uważał bowiem, że główną jego misją jest kierować ludzi i świat ku Chrystusowi. Nie patrzcie na mnie, patrzcie na Chrystusa, nie zwracajcie się do mnie, zwracajcie się do Chrystusa. Dlaczego mamy się zwracać do Jezusa Chrystusa? Gdyż, jak podkreślał w różnych okolicznościach, Jezus Chrystus jest pełną odpowiedzią na pytanie, kim jest życie każdego człowieka.
 +
|źródło = homilia wygłoszona na uroczystości ku czci bł. Jana Pawła II w krakowskim sanktuarium, 22 październik 2013
 +
|width  =
 +
|align  =
 +
}}
 +
 
 +
== Wywiad ==
 +
 
 +
W Mediatece Centrum Myśli Jana Pawła II znajduje się wywiad z ks. Janem Abrahamowiczem. W wywiadzie usłyszymy o:
 +
* wsparciu, jakie klerycy otrzymywali od bpa Karola Wojtyły,
 +
* tężyźnie fizycznej Papieża,
 +
* zaangażowaniu Jana Pawła II w odprawianie Mszy św.,
 +
* osobistych doświadczeniach ks. Jana z mszy koncelebrowanych z Papieżem,
 +
* świętości Jana Pawła II.
 +
 
 +
Cały wywiad dostępny jest w [http://antek.centrumjp2.pl/ Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II].
 +
 
 +
[[Kategoria:Środowisko]]
 +
{{DEFAULTSORT:Abrahamowicz, Jan}}

Aktualna wersja na dzień 03:51, 10 lip 2014

Jan Abrahamowicz (ur. 1956 w Krakowie) - duchowny katolicki. Należy do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Otrzymał święcenia kapłańskie 14 lutego 1982 w Krakowie. Po święceniach pracował w Płokach, a w latach 1983-1985 odbył studia w Rzymie z zakresu misjologii. Po powrocie z Rzymu był wikariuszem na dwóch parafiach krakowskich, a w latach 1987-1991 kontynuował studia na KUL, które uwieńczył doktoratem z teologii. Od roku 1991 był kierownikiem ośrodka Archidiecezjalnego Studium Synodalnego w Nowym Targu. Pracował w Wydziale Koordynacji Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Krakowie do roku 1997, gdy został proboszczem Parafii pw. Świętego Krzyża w Krakowie. Prowadzi tam duszpasterstwo artystów i związków niesakramentalnych. Ks. Abrahamowicz zapoczątkował ten typ duszpasterstwa w Krakowie i w diecezji - prowadzi je nadal.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Jan został ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę w parafii św. Floriana w Krakowie. Twierdzi, że przede wszystkim zawdzięcza Papieżowi szczęśliwe małżeństwo rodziców. Lidia i Stanisław Abrahamowiczowie należą bowiem do najstarszego pokolenia „Środowiska”, duszpasterstwa Karola Wojtyły.

Jan Abrahamowicz o Karol Wojtyle/Janie Pawle II

Widziało go na żywo więcej osób niż kogokolwiek innego. Mimo to starał się zawsze przekształcać własną widzialność w transparentność. Uważał bowiem, że główną jego misją jest kierować ludzi i świat ku Chrystusowi. Nie patrzcie na mnie, patrzcie na Chrystusa, nie zwracajcie się do mnie, zwracajcie się do Chrystusa. Dlaczego mamy się zwracać do Jezusa Chrystusa? Gdyż, jak podkreślał w różnych okolicznościach, Jezus Chrystus jest pełną odpowiedzią na pytanie, kim jest życie każdego człowieka.
— homilia wygłoszona na uroczystości ku czci bł. Jana Pawła II w krakowskim sanktuarium, 22 październik 2013


Wywiad

W Mediatece Centrum Myśli Jana Pawła II znajduje się wywiad z ks. Janem Abrahamowiczem. W wywiadzie usłyszymy o:

  • wsparciu, jakie klerycy otrzymywali od bpa Karola Wojtyły,
  • tężyźnie fizycznej Papieża,
  • zaangażowaniu Jana Pawła II w odprawianie Mszy św.,
  • osobistych doświadczeniach ks. Jana z mszy koncelebrowanych z Papieżem,
  • świętości Jana Pawła II.

Cały wywiad dostępny jest w Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II.