Tadeusz Rostworowski

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Rostworowski (ur. 13 marca 1955 w Zakopanem) - należy do Środowiska - duszpasterstwa akademickiego Karola Wojtyły. Polski jezuita. Czwarty z pięciu synów Stefana i Janiny Rostworowskich. Po maturze 14 sierpnia 1974 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Dwuletni nowicjat odbył w Starej Wsi. Po nowicjacie powrócił do Krakowa, gdzie ukończył czteroletnie studia filozoficzne. W 1980 wyjechał do Warszawy na studia teologiczne i po ukończeniu I-szego roku teologii otrzymał zaproszenie do Rzymu, aby kontynuować studia teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1983. W latach 1989 - 1992 wykładał filozofię na wydziale filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Od 1992 przebywał na misjach w Rumunii. Do Krakowa powrócił w 2008 roku i tam kontynuował wykłady filozofii na Wyższej Szkole Pedagogiczno-Filozoficznej „Ignatianum”. Od 2011 przebywa w Australii pełniąc duszpasterską posługę Polakom na terenie archidiecezji Melbourne. Koordynował prace nad przekładem na język rumuński „Dzienniczka” s. Faustyny, który ukazał się w 2008.

Związki z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II

Matka o. Tadeusza - Janina Rostworowska mieszkała w czasie okupacji na krakowskich Dębnikach, dwie ulice od Wojtyłów. W tym czasie często widywała Karola Wojtyłę na zebraniach Żywego Różańca, a także w drodze do pracy w fabryce Solvay.

Tuż przed wstąpieniem do zakonu jezuitów w 1974 o. Rostworowski wybrał się na wyprawę kajakową z kardynałem Wojtyłą i grupą jego młodych przyjaciół. Później niejednokrotnie jeszcze wyjeżdżał ze Środowiskiem.

Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1983 razem ze swoim starszym bratem Jakubem w Rzymie w Bazylice św. Piotra z rąk Ojca Św. Jana Pawła II. Studia filozoficzne w Rzymie zakończył w 1987 doktoratem na podstawie pracy napisanej w języku włoskim pt: ”Zagadnienie poznania w dziele „Osoba i czyn” Karola Wojtyły”.

Wywiad

W Mediatece Centrum Myśli Jana Pawła II znajduje się wywiad z Tadeuszem Rostworowskim. W wywiadzie usłyszymy:

  • że Karol Wojtyła podobał się jego mamie, ale był zbyt pobożny,
  • dlaczego o. Rostworowski nazywał Jana Pawła II „Białą Skałą”,
  • co robił kardynał Wojtyła na kajakach w 1974,
  • jakim był spowiednikiem, a jakim piłkarzem,
  • skąd brał się jego pełen szacunku stosunek do drugiego człowieka.

Cały wywiad dostępny jest w Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II.

Linki zewnętrzne