Vittorio Messori

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vittorio Messori (ur. 16 kwietnia 1941 w Sassuolo) – włoski dziennikarz i pisarz, publicysta katolicki. Wychowany w rodzinie ateistycznej, przyjął katolicyzm w 1964.

Związki z Janem Pawłem II

Przeprowadził wywiad rzekę z Janem Pawłem II Przekroczyć próg nadziei w 1994. Papież odpowiedział na piśmie na pytania, które Messori przygotował na wywiad telewizyjny planowany na październik 1993 z okazji piętnastolecia pontyfikatu. Wywiad telewizyjny nie doszedł do skutku, ale Jan Paweł II napisał odpowiedzi na wszystkie pytania przyznając całkowitą autonomię dziennikarzowi, co do ich wykorzystania, mówiąc jedynie: "Proszę się kierować własnym uznaniem".[1]

Vittorio Messori o Janie Pawle II

[...] Papież to człowiek ogarnięty niepowstrzymaną pasją apostolską; to Pasterz, któremu zwykłe drogi wydają się zawsze niewystarczające i który sięga po wszelkie możliwe środki, aby głosić ludziom Dobrą Nowinę. Jak mówi Ewangelia, chce on wychodzić na dachy (na których wyrósł dziś las anten telewizyjnych) i wołać, że istnieje Nadzieja, że jest oparta na mocnym fundamencie i zostaje ofiarowana każdemu, kto chce ją przyjąć.
Przekroczyć próg nadziei: Jan Paweł II odpowiada na pytania Vittoria Messoriego, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006, s. 16


Dla niego jest czymś oczywistym, że Bóg Jezusa Chrystusa nie tylko istnieje, żyje i działa, ale jest także - i przede wszystkim - Miłością, podczas gdy Oświecenie i racjonalizm, które zatruły nawet niektóre nurty teologii, ale - dzięki Bogu - na nim nie pozostawiły najmniejszego śladu, widzą w Bogu niewzruszonego Wielkiego Architekta, to znaczy przede wszystkim Intelekt. Najważniejsze orędzie, z którym Papież chce dotrzeć do każdego człowieka, jest chyba takie: "Zrozum, że kimkolwiek jesteś, jesteś kochany! Pamiętaj, że Ewangelia jest wezwaniem do radości! Nie zapominaj, że masz Ojca i że każde życie, nawet najbardziej bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga!
Przekroczyć próg nadziei: Jan Paweł II odpowiada na pytania Vittoria Messoriego, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006, s. 17


Przypisy

  1. Przekroczyć próg nadziei: Jan Paweł II odpowiada na pytania Vittoria Messoriego, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006, s. 9

Linki zewnętrzne