Emilia z Kaczorowskich Wojtyła

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emilia z Kaczorowskich Wojtyła (ur. w 1884 w Krakowie, zm. w 1929 roku w Wadowicach) - matka Karola Wojtyły, zmarła, gdy przyszły papież-Polak miał niespełna 9 lat.

Informacje biograficzne

Była piątym z trzynaściorga dzieci Anny Kaczorowskiej z domu Scholz i Feliksa Kaczorowskiego, tapicera pochodzącego z okolic dzisiejszego Bielska-Białej, który wraz z żoną przeniósł się na początku XX wieku do Krakowa. Co do miejsca urodzenia matki Karola Wojtyły istniały do niedawna pewne wątpliwości. Część badaczy skłaniała się do teorii, że kobieta przyszła na świat w Białej, jeszcze przed przeprowadzką małżeństwa Kaczorowskich do Krakowa. Niedawne kwerendy w krakowskich parafiach pomogły jednak ustalić, że w księdze zapisów przedślubnych parafii garnizonowej p. w. św. Piotra i Pawła, jako miejsce urodzenia Emilii Kaczorowskiej pragnącej zawrzeć związek małżeński z Karolem Wojtyłą seniorem widnieje Kraków[1]. Z kolei w parafii p. w. św. Mikołaja można odnaleźć zapis daty jej chrztu, 13 kwietnia 1884 roku i adnotację, że jej rodzice zamieszkiwali wówczas w kamienicy przy ulicy Starowiślnej[2].

Ukończyła osiem klas szkoły powszechnej prowadzonej przez Zgromadzenie Córek Miłości Bożej w Krakowie.

Związek małżeński z Karolem Wojtyłą seniorem zawarła 10 lutego 1906 roku w kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie przy ulicy Grodzkiej (obecnie kościół oo. jezuitów)[3].

Po ślubie przez krótki czas pracowała chałupniczo jako krawcowa[4].

Pierwszy potomek małżeństwa Wojtyłów - syn Edmund, przyszedł na świat w 1906 roku. Kolejne - Olga urodziło się i zmarło tego samego dnia latem 1916 roku. Ostatnie dziecko, Karol, przyszły papież - w 1920 roku. W 2013 roku, Milena Kindziuk w książce biograficznej Matka Papieża dotarła do nieznanej do tej pory informacji, że ginekolog prowadzący ciążę kobiety miał twierdzić, że istnieje zagrożenie donoszenia żywego dziecka i miał sugerować matce przyszłego papieża dokonanie aborcji. Jednym z powodów przeciwwskazań do porodu miał być wiek kobiety (35 lat), co w ówczesnych realiach medycznych i społecznych uchodziło za bardzo późny wiek rodzenia potomstwa[5].

Emilia Wojtyła zmarła w wieku 45 lat w wyniku ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Jest pochowana obok męża na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jan Paweł II o swojej matce

Papież bardzo rzadko w swoich publicznych wystąpieniach i pismach wspominał o postaci Emilii Wojtyłowej. W autobiograficznej książce Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich stwierdził:

Matkę straciłem jeszcze przed pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a z pewnością był on duży.
— Jan Paweł II, Dar i Tajemnica, Kraków 1996, s. 22[6].


Wiersz Matka Moja

W datowanym na 1939 tomiku Renesansowy psałterz (Księga słowiańska) zawierającym młodzieńcze utwory poetyckie młodego Karola Wojtyły znalazł się wiersz Emilii, Matce mojej przypominający postać Emilii Wojtyłowej:

Nad Twoją białą mogiłą

białe kwitną życia kwiaty - O, ileż lat to już było bez Ciebie – duchu skrzydlaty.

Nad Twoją białą mogiłą, od lat tylu już zamkniętą, spokój krąży z dziwną siłą, z siłą, jak śmierć – niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą cisza jasna promienieje, jakby w górę coś wznosiło, jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą klęknąłem ze swoim smutkiem - o, jak to dawno już było - jak się dziś zdaje malutkim.

Nad Twoją białą mogiłą o Matko – zgasłe Kochanie - me usta szeptały bezsiłą:

– Daj wieczne odpoczywanie.
— Karol Wojtyła, Adam Bujak, Renesansowy psałterz (Księga słowiańska). Poezje słowem i światłem pisane, Kraków 1999, s. 12.


Przypisy

  1. http://krakow.gosc.pl/doc/1441941.Matka-papieza-urodzila-sie-w
  2. tamże
  3. Milena Kindziuk, Matka papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej, Kraków 2013, s. 67-68
  4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Emilia_Wojty%C5%82a#cite_note-3
  5. Relacja na portalu wiara.pl http://info.wiara.pl/doc/1727937.Namawiali-ja-do-aborcji-Urodzila-Karola-Wojtyle
  6. Jan Paweł II, Dar i Tajemnica, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 1996, s. 22. ISBN 8370973248. W bibliotece.jpg

Bibliografia

  • Milena Kindziuk, Matka Papieża, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2013. ISBN 8324027729. W bibliotece.jpg

Zobacz także