Olga Wojtyła

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olga Wojtyła (ur. 7 lipca 1916 roku w Białej, zm. tamże tego samego dnia) - starsza siostra Karola Wojtyły i drugie w kolejności dziecko Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich Wojtyły. Urodziła się i zmarła tego samego dnia, na cztery lata przed narodzinami przyszłego papieża.

Nieznana siostra

Postać żyjącej zaledwie jeden dzień starszej siostry Karola Wojtyły była przez lata zupełnie nieznana, zarówno przed pontyfikatem Jana Pawła II, jak i w jego trakcie. Pierwsza wzmianka o Oldze ukazała się w udostępnionym po śmierci testamencie Jana Pawła II, gdzie w ostatnim punkcie, napisanym już po 2000 roku, papież wspomniał:

W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem) (...)
— Tekst testamentu na portalu Opoka[1].


Dalsze odkrycia badaczy

Pod koniec 2012 roku dziennikarz i popularyzator postaci Jana Pawła II Grzegorz Polak ustalił w oparciu o nieznane do tej pory dokumenty pochodzące z armii Austro-Węgier, w której służył w czasie I wojny światowej ojciec Karola Wojtyły, że rodzicom przyszłego papieża urodziło się podczas wojny dziecko płci żeńskiej, które urodziło się i zmarło tego samego dnia. W sporządzonym w języku niemieckim dokumencie Wojtyły seniora opisującym jego życie i przebieg służby wojskowej znalazł się zapis: Tochter Olga Maria, geboren und gestorben 7 VII 1916 (Córka Olga Maria, urodzona i zmarła 7 lipca 1916 roku). W wojskowym dokumencie podano również przyczynę śmierci dziewczynki, którą było zachłyśnięcie się wodami płodowymi. Adnotacja została najprawdopodobniej sporządzona kilka dni później w Białej (dzisiejsza Bielsko-Biała), gdzie stacjonował wówczas oddział, w którym służył Wojtyła-senior. Po odkryciu zapisu, dziennikarz dokonał kwerendy w księgach parafialnych kościoła p. w. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Tam, w księdze zmarłych (łac. Liber mortuorum) odnalazł zapis o urodzinach i śmierci córki małżeństwa Wojtyłów. W księdze widnieje też informacja o pogrzebie dziewczynki, jaki odbył się dwa dni po śmieci, 9 lipca 1916 roku, choć bez wskazania, czy nastąpił on na miejscowym cmentarzu parafialnym[2].

Przypisy

Bibliografia

Zobacz także