Jerzy Popiełuszko

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ks. Jerzy Aleksander Popiełuszko, wcześniej Alfons Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. prawdopodobnie 19 października 1984 we Włocławku) – ksiądz katolicki, duszpasterz ludzi pracy - zwłaszcza środowisk medycznych w Warszawie (od 1978), kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka. We wrześniu 1983 w porozumieniu z Lechem Wałęsą zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę (idea ta kontynuowana jest do dziś). Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Wielokrotnie szykanowany przez komunistyczną "bezpiekę". 19 października 1984 porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa podczas powrotu z Bydgoszczy, gdzie przebywał na zaproszenie lokalnego duszpasterstwa ludzi pracy. Dokładny przebieg porwania nie jest do dziś wyjaśniony w sposób nie budzący wątpliwości. Ks. Jerzy był w jego trakcie torturowany, a następnie zamordowany - prawdopodobnie tego samego dnia. Ciało odnaleziono w nurcie Wisły dopiero 30 października. Przez cały ten czas o szczęśliwe uratowanie ks. Jerzego modliła się cała Polska. Wiadomość o porwaniu i morderstwie kapłana obiegła cały świat. Jego pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził jak się szacuje od 600 do 800 tys. ludzi z całego kraju.

Grób Jerzego Popiełuszki znajduje się na terenie parafii w której posługiwał za życia - przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie (to również Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki). Znajdują się tam ponadto: dzwon, pomnik i muzeum (otwarte 16 października 2004) poświęcone pamięci błogosławionego.

Beatyfikacja

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego rozpoczął się decyzją kard. Józefa Glempa, arcybiskupa warszawskiego, w 1996 roku. 21 marca 2001 akta procesu informacyjnego przekazane zostały Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.[1]

Decyzją papieża Benedykta XVI ks. Jerzy Popiełuszko został zaliczony w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Beatyfikacja nastąpiła 6 czerwca 2010 w Warszawie. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Wraz z nim mszę beatyfikacyjną koncelebrowało około 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1,6 tys. kapłanów[2][3].

Związki z Janem Pawłem II

Jan Paweł II modlił się za ks. Popiełuszkę podczas słynnych Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w Watykanie. Prosił np. Zbigniewa Kraszewskiego o opiekę nad kapelanem "Solidarności".

Po porwaniu, w środę 24 października 1984, przemawiając podczas audiencji generalnej do Polaków, Ojciec Święty nawiązał do wydanego dwa dni wcześniej komunikatu Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, informującego o porwaniu kapłana. Powiedział wtedy m.in.:

Przejęty do głębi tym wydarzeniem, wyrażam moją solidarność z Pasterzami i Ludem Bożym Kościoła Warszawskiego. Podzielam słuszny niepokój całego społeczeństwa wobec tego nieludzkiego czynu, który jest wyrazem przemocy dokonanej na kapłanie oraz pogwałceniem, oczywiście, godności i niezbywalnqch praw osoby ludzkiej.

Apeluję do sumień tych, którzy dopuścili się tego haniebnego czynu i ponoszą zań odpowiedzialność.

Was, drodzy Bracia i Siostry, proszę, abyście złaczyli się ze mną. w modlitwie o rychłe uwolnienie ks. Popiełuszki i jego powrót do pracy duszpasterskiej.

Przemówienie podczas audiencji generalnej, Rzym, 24 października 1984


31 października, dzień po otrzymaniu wiadomości o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, Ojciec Święty, przemawiając podczas audiencji generalnej, oddał hołd pamięci zamordowanego kapłana. Wezwał jednocześnie aż dwukrotnie do oddania mu ostatniej posługi "z chrześcijańską godnością i spokojem"[4]

Przypomniał postać ks. Popiełuszki również nazajutrz, przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych, obok zamordowanej poprzedniego dnia Indiry Gandhi oraz ofiar zamieszek w Chile i represji w Republice Południowej Afryki, prosząc zgromadzonych o modlitwę w intencji wszystkich zmarłych będących ofiarami przemocy.[5]

Kilka dni później o losie ks. Jerzego Papież powiedział m.in.: Niech będzie ta śmierć źródłem nowego życia.

Kard. Józef Glemp wspomina: Ojciec Święty pytał o ks. Jerzego Popiełuszkę dopiero później, po 1984 roku. Interesował się nie tylko okolicznościami zamordowania ks. Jerzego, interesowała go również jego postawa. Pytał także o innych kapłanów. Takich, którzy ostro sprzeciwiali się temu, co się działo, było więcej."[6]

W czasie III pielgrzymki do Polski 10 czerwca 1987 Jan Paweł II przypomniał los ks. Jerzego, przemawiając do księży, zakonników i sióstr zakonnych w Tarnowie. 14 czerwca 1987 przybył do grobu zamordowanego kapłana i klęcząc, długo modlił się bezgłośnie, złożył kwiaty także i ucałował kamień nagrobny. Następnie spotkał się z rodzicami Jerzego Popiełuszki.

Papież przypominał o ks. Jerzym Popiełuszce również w późniejszych latach, m.in. w homiliach wygłoszonych w Białymstoku i Włocławku podczas IV pielgrzymki do Polski w 1991.

Jan Paweł II o Jerzym Popiełuszce

Kapłan, który dzielił losy swego narodu. Kapłan, który był bliski wszystkich jego doświadczeń. I stale bliski pozostaje. Iluż tutaj trzeba by przypomnieć, wymienić po imieniu? Aż do którego?... Aż chyba do tego księdza Jerzego z warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki.
— Homilia w czasie nieszporów eucharystycznych skierowana do duchownych, Tarnów, 10 czerwca 1987


...był to kapłan z ludzi wzięty i dla ludzi całkowicie poświęcony, aż do ofiary z życia.


Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach - i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż.
Homilia w czasie mszy św., Włocławek, 7 czerwca 1991


Przypisy

  1. Historia procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki [Dostęp: 9.12.2015]
  2. Święto Dziękczynienia 5–6 czerwca „Dziękujemy za Ks. Jerzego Popiełuszkę” [Dostęp: 27.02.2011]
  3. Beatyfikacja Ks. Jerzego Popiełuszki [Dostęp: 27.02.2011]
  4. Jan Paweł II, "Nauczanie Papieskie", tom VII, 2(1984), Pallotinum, Poznań 2002, s. 533-34
  5. Jan Paweł II, "Nauczanie Papieskie", tom VII, 2(1984), Pallotinum, Poznań 2002, s. 539
  6. Krzysztof Tadej, Dar świętości: nieznane i zaskakujące wspomnienia o Janie Pawle II, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009, s. 354

Bibliografia

  • Alfabet Jana Pawła II, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2005 ISBN 8374470232 W bibliotece.jpg
  • Krzysztof Tadej, Dar świętości: nieznane i zaskakujące wspomnienia o Janie Pawle II, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2009 ISBN 9788374246101 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne