Karekin II

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karekin II – (inna wymowa: Garegin, właśc. Ktrij Nersessian, arm. Գարեգին Բ) (ur. w Voshekat w 1951 roku) – głowa (katolikos) Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W 1983 konsekrowany na biskupa. Od 1992 roku arcybiskup. Tron patriarchy Armenii objął w 1999 roku, po śmierci poprzednika, Karekina I.

Relacje z Janem Pawłem II

Patriarcha utrzymywał bardzo dobre stosunki ekumeniczne z Janem Pawłem II, podobnie jako jego poprzednik, Karekin I. W listopadzie 2000 roku odwiedził Watykan, spotykając się z papieżem oraz nawiedzając grób św. Andrzeja Apostoła, czczonego jako jeden z głównych patronów Armenii. Ponowił wystosowane przez swego poprzednika zaproszenie do odwiedzenia Armenii przez Jana Pawła II z okazji 1700-lecia chrztu tego kraju, obchodzonego uroczyście w 2001 roku. Podczas tej pielgrzymki, która odbyła się w dniach 25-27 września 2001, papież odwiedził m. in. katedrę w Eczmiadzynie, duchowe i historyczne centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Padły tam m.in. słowa papieża:

Jako Biskup Rzymu padam na kolana z podziwem dla niebieskiego daru Chrztu waszego narodu, składam hołd tej świątyni będącej symbolem narodu, który od samego początku zgodnie z wizją św. Grzegorza nosi na swoich filarach znak męczeństwa
— Przemówienie Jana Pawła II w katedrze ormiańskiej w Echmiadzynie, 25. 09. 2001 [1] .


Przypisy

Zobacz także