Olga Wojtyła

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olga Wojtyła (ur. 7 lipca 1916 roku w Białej, zm. tamże tego samego dnia) - starsza siostra Karola Wojtyły i drugie w kolejności dziecko Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich Wojtyły. Urodziła się i zmarła tego samego dnia, na cztery lata przed urodzeniem przyszłego papieża.

Nieznana siostra

Postać żyjącej zaledwie jeden dzień starszej siostry Karola Wojtyły była przez lata zupełnie nieznana, zarówno w czasach przed pontyfikatem Jana Pawła II, jak i w jego trakcie. Pierwsza wzmianka o Oldze ukazała się w udostępnionym po śmierci testamencie Jana Pawła II, gdzie w ostatnim punkcie, napisanym już po 2000 roku, papież wspomniał:

W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem)(...)
— Tekst testamentu na portalu Opoka[1].


Dalsze odkrycia badaczy

Pod koniec 2012 roku dziennikarz i popularyzator postaci Jana Pawła II Grzegorz Polak ustalił w oparciu o nieznane do tej pory dokumenty pochodzące z armii Austro-Węgier, w której służył w czasie I wojny światowej ojciec Karola Wojtyły, że rodzicom przyszłego papieża urodziło się podczas wojny dziecko płci żeńskiej, które urodziło się i zmarło tego samego dnia. W sporządzonym w języku niemieckim dokumencie Wojtyły seniora opisującym jego życie i przebieg służby wojskowej znalazł się zapis: Tochter Olga Maria, geboren und gestorben 7 VII 1916 (Córka Olga Maria, urodzona i zmarła 7 lipca 1916 roku). Zapis został dokonany kilka dni później w Białej (dzisiejsze Bielsko-Biała). Po odkryciu zapisu, dziennikarz dokonał kwerendy w księgach parafialnych kościoła p. w. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Tam, w księdze zmarłych (łac. Liber mortuorum) odnalazł zapis o urodzinach i śmierci córki małżeństwa Wojtyłów. W księdze widnieje też informacja o pogrzebie dziewczynki, jaki odbył się dwa dni po śmieci, 9 lipca 1916 roku, choć bez wskazania, czy nastąpił on na miejscowym cmentarzu parafialnym[2].

Przypisy

Bibliografia

Zobacz także