Pericle Felici

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pericle Felici (ur. w 1911 w Segni, zm. w 1982 roku w Foggia, Włochy) - włoski duchowny katolicki, kardynał. 16 października 1978 roku wygłosił z balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie słynną sekwencję Habemus papam, oznajmiającą światu wybór Jana Pawła II na 264 papieża i Biskupa Rzymu. 22 października 1978 roku, podczas Mszy intronizacyjnej na Placu Św. Piotra nałożył Janowi Pawłowi II paliusz - znak apostolskiej władzy papieży i metropolitów w Kościele rzymskokatolickim.

Najważniejsze informacje biograficzne

Święcenia kapłańskie przyjął w 1933 roku. Od lat 40. związany z kręgami Kurii Rzymskiej, otrzymał m. in. tytuł papieskiego prałata domowego Piusa XII. Do lat 60. był audytorem Roty Rzymskiej, a następnie arcybiskupem tytularnym Samosoty. Brał aktywny udział w sesjach Soboru Watykańskiego II. W 1967 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej przez Pawła VI. Od 1977 pełnił funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Brał udział w obydwu konklawe w 1978 roku[1].

Ciekawostki

Według watykanistów i historyków Kościoła kard. Felici popełnił błąd gramatyczny podczas publicznego wypowiadania sekwencji o wyborze kardynała Wojtyły na papieża. Ogłaszając imię, które przybrał nowy papież, przedstawił je jako Joannis Pauli, zamiast Joannem Paulum. Kardynał ominął też numer II papieża, nie wypowiadając liczebnika Secundum. We wszystkich wersjach drukowanych tej wypowiedzi, błędy zostały usunięte[2].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz także