Wanda Rutkiewicz

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, jedna z najbardziej znanych himalaistek w świecie. Była pierwszą kobietą, która zdobyła szczyt drugi szczyt Ziemi - K2 (w 1986 roku). Wcześniej wraz z trzyosobowym zespołem stanęła na dotąd niezdobytym szczycie Gaszerbrum III w górach Karakorum.

Jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i jednocześnie jako pierwsza z Polaków stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi.

Związki z Janem Pawłem II

Zdobycie Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz nastąpiło 16 października 1978 roku - w dzień wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

W czerwcu 1979 roku podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny Rutkiewicz została przyjęta przez Papieża na krótkiej prywatnej audiencji w westybulu pałacu biskupiego w Krakowie i podarowała Mu kamień z Everestu oprawiony w srebro. Obecnie kamień ten znajduje się w muzeum Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II pod Rzymem przy Via Cassia 1200. [1] Wg własnego świadectwa Wandy Rutkiewicz Papież zwrócił się do niej wówczas ze słowami Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko.[2] Inne źródło podaje inne brzmienie tych słów: ... że też dobry los sprawił, iż nam obojgu tego samego dnia udało się wejść tak wysoko....[3]

Zobacz także

Przypisy