Arturo Mari

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arturo Mari (ur. 1940 w Rzymie) – fotograf watykański, osobisty fotograf Papieża Jana Pawła II. Pracował w Watykanie od 9 marca 1956 jako fotograf kolejnych papieży przez 51 lat (Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II). W czerwcu 2007 przeszedł na emeryturę.

Związki z Janem Pawłem II

Arturo Mari miał dwie oficjalne funkcje. Pracował jako fotokronikarz L'Osservatore Romano (szef działu fotograficznego) oraz jako osobisty fotograf Jana Pawła II (w tej roli uczestniczył w prywatnych wydarzeniach z życia Ojca Świętego).

Jako jedyny fotograf mógł obcować z Papieżem na co dzień. Wykonał setki tysięcy zdjęć, towarzysząc Ojcu Świętemu podczas spotkań, wyjazdów, pielgrzymek, zajęć oficjalnych i prywatnych. Miał jedynie pięć dni urlopu w roku, wtedy kiedy Papież odbywał rekolekcje. Wierny, niestrudzony i niezmiennie zachwycony dokumentalista pontyfikatu Jana Pawła II. Jest autorem wielu albumów poświęconych Janowi Pawłowi II.

Arturo Mari o Janie Pawle II

Nigdy nie widziałem, żeby podarował sobie choć dwie minuty odpoczynku. Zrobiłem wiele zdjęć w tak zwanych miejscach wypoczynku Ojca Świętego, lecz cóż to był za wypoczynek! Wakacje były dla Niego czasem największej pracy. To tam, w Valle d'Aosta i w Castel Gandolfo, pisał encykliki oraz listy. Harował do rana do wieczora. Albo modlił się i również Jego modlitwa była zjawiskiem niezwykłym...
— Arturo Mari, Do zobaczenia w raju, TBA Komunikacja Marketingowa, Poznań 2005, s. 62


Modlił się wszędzie - w kaplicy, lecz również siedząc na fotelu w tak zwanych chwilach wypoczynku, która dla Niego nigdy prawdziwym wypoczynkiem nie były. Modlił się, kiedy ktoś umarł - przyjaciel, jakaś znana osoba, ofiary zamachu czy wypadku. Modlił się, kiedy się dowiadywał, że sytuacja polityczna jest poważna, kiedy w jakiejś części świata wybuchała wojna. Modlił się, kiedy miał problem, na przykład kiedy otrzymał jakąś złą wiadomość o sytuacji, którą trzeba było rozwiązać. Natychmiast szedł do kaplicy i pozostawał w niej, aż rozstrzygnął swój problem. Modlił się również w miejscach, do których jeździł.
— Arturo Mari, Do zobaczenia w raju, TBA Komunikacja Marketingowa, Poznań 2005, s. 63


Nigdy nie robił różnicy pomiędzy głowami państwa i zwykłymi ludźmi. Od głów państwa oczekiwał wręcz znacznie więcej. Nigdy nikogo nie potępił, ale nigdy też nie przepuszczał okazji, żeby wstawiać się za ludźmi prześladowanymi. Kiedy trzeba było bronić rodziny lub wymóc szacunek dla jej wartości, dla pracy, dzieci, godności ludzkiej, nigdy nie liczył się z rangą tych, z którymi rozmawiał, kimkolwiek byli.
— Arturo Mari, Do zobaczenia w raju, TBA Komunikacja Marketingowa, Poznań 2005, s. 103


Ciekawostki

Dziadek i ojciec Arturo Mari pracowali w Watykanie. Mari wspomina: "Mój ojciec był fotografem amatorem, więc abym nie spędzał bezczynnie czasu na ulicy, zaprowadzał mnie do laboratorium fotograficznego w miejscowej szkole. Gdy miałem 6 lat, wiedziałem już wszystko o fotografii. (...) Gdy miałem 16 lat, hrabia Giuseppe Dalla Torre, ówczesny dyrektor „L’Osservatore Romano”, zapragnął mnie poznać, ponieważ spodobały mu się moje zdjęcia. Pamiętam jak dziś, że wyznaczył mi spotkanie na 9 marca 1956 r. o godz. 11. Tego dnia zostałem przyjęty jako fotograf i „wcielony” do firmy fotograficznej „Giordani”, ponieważ w tamtych odległych latach przy „L’Osservatore Romano” nie istniała jeszcze sekcja fotograficzna. Od samego początku moim zadaniem było dokumentowanie pontyfikatu – zajmowałem się tym przez 51 lat!"

Publikacje

 • Seria Dzieje Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005 (27-tomowa fotokronika posługi Jana Pawła II, dotychczas ukazały się tomy 1–21 oraz 25–27), wyd. Biały Kruk, Kraków 2006–2010 (współautor)
 • Z potrzeby serca. Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny ‘99, Biały Kruk, Kraków 1999
 • Wielki Tydzień z Janem Pawłem II (współautor), Biały Kruk, Kraków 2000
 • Pielgrzymka narodowa, Biały Kruk, Kraków 2000
 • Tak Chrystusowi. Jubileusz Młodych Rzym sierpień 2000 (współautor), Biały Kruk, Kraków 2000
 • Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło, Biały Kruk, Kraków 2001
 • Kronika Roku Świętego 2000 (współautor), Biały Kruk, Kraków 2001
 • Święty Ojciec Pio. Ilustrowane dzieje życia i kultu (współautor), Biały Kruk, Kraków 2002
 • Wołam o pokój. Pielgrzymka Ojca Świętego do Azerbejdżanu i Bułgarii, Biały Kruk, Kraków 2002
 • Źródło nadziei. Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny 2002 (współautor), Biały Kruk, Kraków 2002
 • Matka Teresa i jej Papież, Biały Kruk, Kraków 2004
 • Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005 (współautor), Biały Kruk, Kraków 2005
 • Święty Ojciec. Zwierzenia papieskiego fotografa Arturo Mari, Biały Kruk, Kraków 2005
 • Nie ma solidarności bez miłości, Biały Kruk, Kraków 2005
 • Pokolenie J.P.II (współautor), Biały Kruk, Kraków 2005
 • Ufne serca. Jan Paweł II i dzieci Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej, Biały Kruk, Kraków 2005
 • Kto wierzy, nigdy nie jest sam. Pielgrzymka Ojca Świętego do jego bawarskiej ojczyzny (współautor), Biały Kruk, Kraków 2006
 • Pielgrzymki światowe (współautor), Biały Kruk, Kraków 2006
 • Z serca błogosławię (współautor), Biały Kruk, Kraków 2006
 • Wigry z Janem Pawłem II (współautor), Biały Kruk, Kraków 2009

Bibliografia

 • Arturo Mari, Do zobaczenia w raju, TBA Komunikacja Marketingowa, Poznań 2005. ISBN 8392288203 W bibliotece.jpg
 • Arturo Mari, Święty Ojciec, Biały Kruk, Kraków 2005. ISBN 8388918702 W bibliotece.jpg

Linki zewnętrzne

Zobacz także