Podróże apostolskie Jana Pawła II

Z Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podstawowe informacje

Św. Jan Paweł II, kontynuując pozostawioną przez Pawła VI intensywniejszą niż dotąd misję pielgrzymią papieża, w ciągu swojego pontyfikatu w trakcie 104 zagranicznych podróży apostolskich odwiedził 129 krajów na wszystkich stale zamieszkanych kontynentach. W przypadku wielu z nich była to pierwsza w historii wizyta głowy Kościoła Katolickiego.

Najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II krajem była Polska - 9 razy (w tym dwa razy w 1991 roku).
Innymi krajami, częściej odwiedzanymi przez Jana Pawła II, były:

W wielu miejscach - zwłaszcza w krajach katolickich - papieża witały ogromne tłumy. Największe zgromadzenie (nb. prawdopodobnie największe ludzkie zgromadzenie w historii) odnotowano podczas mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II 15 stycznia 1995 w Luneta Park w Manili, podczas ówczesnej papieskiej wizyty na Filipinach

Do szczególnie znanych pielgrzymek Jana Pawła II można zaliczyć:

Część z pielgrzymek zagranicznych Jana Pawła II wiązała się z wizytami w ważnych organizacjach międzynarodowych - m.in. ONZ (1979 i 1995), Parlament Europejski, Rada Europy, Trybunał Praw Człowieka (wszystkie 3 - 1988), czy Międzynarodowa Organizacja Pracy (1982).

Pielgrzymki zagraniczne (poza Włochy)

Mapa krajów odwiedzonych przez Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu

Pielgrzymki na terenie Włoch

Info.png Patrz osobny artykuł: Pielgrzymki włoskie Jana Pawła II

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II jako prymas Italii odbył również 146 pielgrzymek na terenie Włoch (nie licząc wizytacji rzymskich parafii oraz wizyt w Castel Gandolfo).

Wizytacje rzymskich parafii

Jako biskup Rzymu Jan Paweł II wielokrotnie dokonywał duszpasterskich wizytacji rzymskich parafii. Pierwsza z nich odbyła się 3 grudnia 1978 roku, kiedy Ojciec Święty odwiedził parafię św. Franciszka Ksawerego na Garbatella. Wg oficjalnych statystyk watykańskich [1] do grudnia 2002 roku Papież przeprowadził odwiedziny 317 parafii. Od tej daty - w związku z papieskim stanem zdrowia - spotkania z parafiami urządzano w Watykanie - tym samym podczas całego pontyfikatu Papież odbył wizytacje 334 [2] parafii swojej rzymskiej diecezji.

Przypisy


Jan Paweł II o swoim pielgrzymowaniu

(...) poprzez Rzym myślę o całym Kościele powszechnym, wszędzie, gdzie on jest: na wszystkich kontynentach, w różnych krajach świata. Wszędzie, gdzie mogę, nawiedzam ten Kościół powszechny poprzez różne Kościoły lokalne żyjące w poszczególnych krajach i na różnych kontynentach. Stałem się takim wędrującym pasterzem, wędrującym papieżem, i w ten sposób pragnę służyć Kościołowi powszechnemu i Kościołowi w różnych krajach świata, wśród różnych ludów i narodów, tak jak mnie na to stać.
Przemówienie pożegnalne na Jasnej Górze, Częstochowa, 13 czerwca 1987


Źródła

Bibliografia

  • (red.) Antoni Jackowski i Izabela Sołjan, "Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II", Wyd. WAM, Kraków 2005

Linki zewnętrzne


Zobacz także